ZONA NEDİR, GENEL BİLGİLER

Zona (herpes zoster olarak da bilinir) sinir hücrelerinde uyuyan suçiçeği virüsü­nün tekrar infeksiyonu ile oluşur.
Virüs reaktivasyonu ile belirli bir bölgede genellikle vü­cudun veya yüzün bir tarafında sızlama veya ağrı hissedilir. Bu ağrı virüsün omurilikten yüze yayılan sinir hattı boyun­ca oluşur. Bu ağrı veya sızlama hissi birkaç gün veya daha uzun sürebilir.
Sonradan döküntü ile beraber büller (su kesecikleri) orta­ya çıkabilir. Döküntüler vücudun bir tarafında 3-5 gün bo­yunca banta benzer bir yayılım gösterir. Büller birkaç günde kuruyarak bundan sonraki 2-3 hafta içinde dökülen kabuk­ları oluşturur. Büller bulaşıcı virüs içerdikleri için, özellikle hamileler ile temasını engellemek gereklidir. Yenidoğanda suçiçeği ölümcül olabilir.

Aşağıdakileri yaparak rahatsızlığınızı hafifletebilirsiniz:
Bülleri sabun ile yıkayıp üzerlerini ıslak kompresler ile örtebilirsiniz. (alü­minyum asteat solüsyonu)
Bülleri nazikçe yıkayın ve üzerlerini bandajlamaym.
Üzerine nemlendirici krem veya merhem sürebilirsiniz.
Ağrıyı azaltmak için reçetesiz satılan ağrı kesicilerden kullanabilirsiniz.
Reçetesiz satılan ağrı giderici kremler de ağrıyı azaltır.
Şu durumlarda sağlık danışmanızla irtibata geçmelisiniz:
Gözün etrafında ağrı veya döküntü olması halinde. Eğer tedavisiz bırakılır­sa infeksiyon kalıcı hasar yapabilir.
Eğer ailenizde veya yakın çevrenizde baskılanmış bağışıklık sisteme sahip bir kişi varsa (kansere, ilaçlara veya kronik hastalığa sahip ise)
Döküntü yaygın ve ağrılı bir hal alırsa
Asiklovir (Zovirax), Famsiklovir (Famvir) ve Valasiklovir (Valtrex) iyileşme­yi hızlandırır ve zonanın neden olduğu komplikasyon ciddiyetini azaltır.

Zonadan Sonra Devam Eden Ağrı…
Zona atağından aylar hatta yıllar sonra ortaya çıkan ağrıya postherpetik nevralji (PHN) denir. 60 yaşın üzerindeki yaşlı kesimin %50’sinde bu ağrı görülür.
PHN kişisel tedavi gerektirir, bir tedavi baş­kası için yetersiz olabilir. Fakat yeni tedavilere ümit bağlanmaktadır ve akut viral infeksiyon-dan sonra yapılan erken medikal tedavinin ya­rarlı olduğu saptanmıştır.
Zaman geçtikçe PHN ağrısı azaldığı için ağ­rının medikasyona bağlı mı yoksa kendiliğinden mi geçtiğini söylemek güçtür.
Birçok tedaviler rahatlama sağlayabilir. Ağrı kesici ile olan medikasyonlar, elektrik uyarısı ile, antidepresanlar, bazı antikonvülzanlar ve ciddi durumlarda cerrahi tedaviler medikasyonlar arasındadır. Bazı hastalar 5 yıl sonra rahatlama sağlayabilir.

Sizin İçin Seçtiklerimiz