ZAYIFLAMA ÜRÜNLERİNİ DİKKATLİ KULLANIN

SAĞLIK BAKANLIĞI ONAYLI OLMAYAN ÜRÜNLERİKULLANMADAN ÖNCE UZMANA DANIŞIN
Son yıllarda aslında sağlığımızı ilgilendiren ancak bitkisel, doğal ürünler kapsamında olup sadece Tarım Bakanlığı onayı ile satılan enerji verici, büyütücü, inceltici vb gibi sloganlartla piyasaya sürülen hapları tüketmeden önce mutlaka hekime danışmanızda yarar var. Örneğin  Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan ruhsatlı ve zayıflatıcı etkisi bulunduğuna ilişkin reklamı yapılan ürünlerin, hekim bilgisi dışında kullanıldığında vücudun bazı organlarında ciddi sorunlara yolaçtığı  ve ölüme neden olduğu da ileri ürülüyor.

Türk Eczacıları Birliği Uyarıyor
Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri Özgür Özel, bu tür ürünlerin Tarım Bakanlığı’ndan kolayca ruhsat alabildiğini ve piyasaya hiçbir kontrol mekanizmasından geçmeden sürüldüğünü, sonrasında da takip edilmediğini iddia ederek, “Bu ürünler, acilen piyasadan çekilmeli ve ruhsatlandırması da Sağlık Bakanlığı tarafından yapılmalı.” dedi. Son olarak Kastamonu’nun Çatalzeytin ilçesinde yaklaşık 2 ay önce karın ağrısı, ishal ve kusma şikâyetleri sonrası 23 yaşındaki Nilay Dinçer, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmiş, yapılan incelemede Dinçer’in “pepper time” (kırmızıbiber hapı) isimli zayıflama ilacını kullandığı belirlenmişti.

Öte yandan Sağlık Bakanlığı vatandaşları ”zayıflama ilaçları” konusunda uyardı. Uyarıda, “Halk arasında ‘biber hapı’ olarak bilinen ürünler ilaç değildir. İlaç olarak ruhsatlandırılmamıştır ve hekimlerimize danışılmadan kesinlikle kullanılmamalıdır. Vatandaşların bu gerçeğe dikkat etmeleri kendi sağlıkları açısından büyük önem arz etmektedir.” denildi.

Sizin İçin Seçtiklerimiz