YGS Giriş Belgeleri İnternette

1 Nisan 2012 Pazar günü yapılacak olan YGS için adaylar, sınava giriş belgelerine ÖSYM’nin internet sitesinden ulaşabilecek. ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre,  YGS’ye katılacak adaylar sınava girecekleri yer bilgisini gösteren sınava giriş belgesini, TC kimlik numaraları ve aday şifreleri ile bugünden itibaren ÖSYM’nin ”http://ais.osym.gov.tr” internet adresinden edinebilecek.

İnternetten alınan bu belgenin üzerinde adayın sınav bilgileri yer alacak. Belgede, adayın  sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile adayın fotoğrafı bulunacak. Aday, internetten edineceği bu belgeyi renkli ya da siyah-beyaz çıktılarının sınav günü yanında bulunduracak. Bunun zorunlu olduğu belirtildi. Ancak belgenin arka yüzünde herhangi bir yazı, resim, işaretin bulunmaması gerekiyor.

Yapılan açıklamaya göre : YGS’ye girecek adaylara ayrıca sınava giriş belgesi gönderilmeyecek.

– Sınava belgesiz aday sınava alınmayacak-

YGS sınavına giriş belgesini yanında bulundurmayan adaylar sınava alınmayacak. Adayların sınava girecekleri binayı sınav gününden önce görmeleri  önemle vurgulanmakta.

Fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgesi olarak sadece nüfus cüzdanı veya pasaport kabul edilecek. Nüfus cüzdanında fotoğrafın ve TC kimlik numarasının bulunması, pasaportun ise süresinin geçerli olması gerekiyor.

ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre; üzerinde fotoğraf veya TC kimlik numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecek. Özel kimlik belgesi olarak nüfus cüzdanını veya pasaportunu sınav günü yanında bulundurmayan aday, gerekçesi ne olursa olsun sınava alınmayacak; sınava alınsa bile sınavı geçersiz sayılacak.

 

Sizin İçin Seçtiklerimiz