Yaşlanmaya Karşı Kök Hücre Tedavisi

Kök hücrelere, estetik alanında da başvurulmaya başlandı. Estetik cerrahi ve estetikte kök hücre kullanımı konularına ilginin giderek arttığı gözlemleniyor.  Kök hücreleri, son bir kaç yılda kozmetikte de kullanmaya başlandı. Daha önce, kök hücreleri sadece kemik iliğinden elde ediliyordu ve çok az miktarda alınabiliyordu. Ayrıca bunları kültür edip çoğaltmak gerekiyordu. Bu işlem ancak çok özel laboratuvar koşullarında yapılabilmekteydi ve maliyeti çok yüksekti. Bundan dolayı da ancak kanserli hastalarda kullanılabiliyordu. 2000’li yılların başında ise en çok kök hücrenin yağ dokusunda bulunduğunun farkına varıldı.

Kök hücrelerin yağ dokularında da bulunduğu ve kemik iliğinde bulunandan bin kat daha fazla olduğu saptandı. Bu durum bir çok şeyi değiştirmiş oldu.  Liposuction adı verilen yağ alma işlemi yapılırken, yağ dokusunun içinde bulunan kök hücreleri izole etmek iki saat kadar sürüyor. Alınan kök hücre miktarı bunları çoğaltmaya gerek kalmayacak kadar çok oluyor.

Kök hücreler ve Kozmetik
Kök hücreler ile meme büyütme, meme kanseri sonrası memenin tekrar yapılmasında, cildin ve saçların gençleştirilmesi gibi durumlarda kullanılıyor. Vücuttan alınan yağdaki kök hücreler ayrıldıktan sonra istenen yerlere koyulmakta.

Kök hücre uygulamasının yaygınlaşması yanında bu durumun yakın zamanda önemli estetik ameliyatların yerini alması beklenmiyor. Örneğin kök hücrelerle ilgisi bulunmayan yüzün üst kısmında aşırı kas çalışması gibi durumlarda yüz germe ameliyatları geçerliliğini devam ettirecektir. Kısacası her derdin çaresi kök hücre değil!

 

Sizin İçin Seçtiklerimiz