Windows 7 Kısayolları

Klavye kullanım oranı yüksek olan bilgisyar kullanıcıları için windows sürümlerinde bulunan bir çok kısa yol tuşu windows7 xp klavye tuşubulunmakta. Bu kısayolları bilmek hem zamandan hem de mause(fare) den bağımsız olmayı da sağlamkatadır. Programcıların ekledği kısa yolların yanında işletim sisteminin kendi kısa yolları da hız ve kolaylık açısından önem sunuyor. Bir çok işletim sisteminde F1 tuşunun yardım alma kısa yolu olarak kullanıldığı gibi değişmeyen kısayollar da bulunmakta. Windows 7 de benzer kısayolları ihmal etmiyor. Zamanla liste olarak tümünü vermeyi düşündüğümüz windows 7 için klavye kısayollarından bazıları şöyle:
Windows Tuşu + Yukarı ok tuşu : Simge durumuna küçülmüş olan ekranı (minimise) ekranı kaplayacak hale getirir (maximise)
Windows Tuşu + Sağ Sol tuşları : Ekranda bulunan pencereyi, monitörün sağ ya da sol tarafında yaslar.
Windows Tuşu + Home Tuşu: Bu kısayol, ekrandaki tüm aktif pencelerin kapanmasını sağlar.
Windows Tuşu + Space: Ekranda bulunan tüm pencereler bir süreliğine transparan olur bu sayede masa üstünü görebilirsiniz.

Windows Tuşu + Pause: Sistem ayarları penceresinin açılmasını sağlar.
Windows Tuşu + E: Bilgisayarımı açar
Windows Tuşu + L: Kullanıcı adını kilitler. Başka kullanıcıya geçmenize izin verir.
Windows Tuşu + T: Görev çubuğundaki penceler arasında geçiş yapmanızı sağlar.
CTRL + Windows Tuşu + 1 ile 9 arasında bir tuş: O an ekranda bulunan programı, 1 ya da 9 numaralı tuşlar arasında kısayol olarak atar.
Windows Tuşu + 1-9 arasında bir tuş: O anda görev çubuğunda bulunan programların çalışmasını sağlar.
Windows Tuşu + U: Erişebilirlik özelliklerini aktif eder.

Sizin İçin Seçtiklerimiz

1 Yorum

  1. Windows 7 64 bit home yüklü bilgisayarımın görev çubuğunde sağ altta beyaz bir pencere oluştu. Üzerine yazılmıyor ya da silinmiyor. Bununla ilgili bilgi verfebilir misiniz? Saygılar.

Comments are closed.