VAJİNİSMUS Hakkında Genel Bilgiler

VAJİNİSMUS NEDİR?
Vajinismus, vajinaya giriş denendiğinde, vajinanın dış üçte birini çevreleyen kaslarda yineleyici ya da sürekli bir biçimde istemsiz kasılmalar olmasıdır. Vajinismus, tüm kadınların yaklaşık %1’inde ortaya çıkan bir durumdur ve genelde penis, parmak, vajinal tampon ya da vajinal muayene girişimi olduğunda ortaya çıkar. Bu kasılmalarla beraber genellikle kadın vajinasına yaklaşıldığında korku ve kaygı içinde bacaklarını kasar, kapatır ve cinsel birleşmeden kaçınma davranışı gösterir. Bu istem dışı kasılmalar kadının bilinçli ve isteyerek yaptığı kasılmalar değildir. Kasılma, gerçek bir girişim olmadan yalnızca girişimin hayal edilmesiyle bile ortaya çıkabilir.
VAJİNİSMUS NEDEN OLUR?

Vajinismusun ortaya çıkışında çocukluktan itibaren cinsellikle ilgili öğrenilen yanlış bilgiler, doğru olmayan ve abartılı inanışlar ve cinsel eğitimsizlik önemli yer tutar. Vajinismusu olan kadınlar, genellikle, vajinalarının yeterince geniş olmadığı, cinsel birleşme esnasında olağanüstü acı ve ya kanama durumuyla karşılaşacakları, cinsel organlarının başkalarından farklı ve kapalı olduğu gibi yanlış inanışlar içerisinde olabilirler. Bu yanlış inanışlar çoğu kez aile ve çevre tarafından cinselliğin korku ve kaygı uyandıran bir durum olarak anlatılması, kulaktan dolma yanlış bilgilendirmeler ve sağlıklı bir cinsel eğitim verilmemiş olmasından kaynaklanır. Özellikle ilk gece olarak bahsedilen, çiftlerin ilk cinsel birleşme yaşayacakları duruma yüklenen kaygı uyandırıcı etiketler bu sorunun oluşmasında oldukça yaygın görülür. Bu tip yanlış inanışlar kadında cinsel birleşme korkusu erkekte de performans kaygısına yol açarak cinsel sorunlara neden olmaktadır.
VAJİNİSMUS SORUNU YAŞAYAN ÇİFTLER NE HİSSEDERLER?
Tüm cinsel sorunlarda olduğu gibi, yaşanan cinsel sorun sadece kadını yada sadece erkeği etkilemez. Çiftler, bu durumdan birlikte etkilenirler ve çözüm yolunda da birlikte hareket etmeleri önemlidir.
Vajinismus sorunu yaşayan çoğu kadın ilişkiye girememekten ötürü yoğun utanç duygusu hisseder ve sıkıntılarını paylaşmak istemezler. Çiftlerin çoğu, bunun bir tek kendi başlarına gelen bir durum olduğunu sanır, sorunu kimseye anlatamaz, nereye başvuracağını yıllarca bilemez. Kendi durumlarında çok kişi olduğunu, bunun tanınan ve kısa sürede düzelebilen bir cinsel sorun olduğunu bilmeleri önemlidir.

VAJİNİSMUSLA İLGİLİ YANLIŞ VE ETİK DIŞI UYGULAMALAR:
Vajinismus sorunu yaşayan çiftler için durumu başkalarına anlatmak ve bu konuyla ilgili nerden, nasıl yardım alabilecekleri konuları endişe verici iken bir de doğru olmayan ve etik dışı bazı uygulamalarla daha da fazla umutsuzluğa kapılıp çözüm arayışından vazgeçebilirler. Bu yanlış uygulamalardan bazıları ;
Kızlık zarının ameliyatla alınması: Vajinismusun kızlık zarıyla hiçbir ilişkisi bulunmamakla birlikte kızlık zarının alınması da hiçbir şekilde bu sorunun çözümü değildir. Vanismus için  cerrahi müdahale, problem yarattığı düşünülen  kızlık zarının kesilerek açılması yöntemidir. Bu yöntem, tıbben kabul görmeyen bir düşüncedir. Vajinusmuslu çoğu kadın genç kızlık yıllarından itibaren cinsellik ve kızlık zarı hakkında bilinç altına yerleşmiş yanlış bilgiler, cinsel eğitim eksikliği, yaşanmış kötü cinsel tecrübeler, toplumsal baskılar, kızlık zarının kalınlığı ile ilgili yanlış bilgiler, vajinalarının kapalı olduğunu düşünmeleri gibi kaygı verici düşüncelerden dolayı cinsel birleşmeye yönelik aşırı kaygı ve korku hissetmektedirler. . Ancak anatomik  olarak kızlık zarının kalınlığı genel olarak birbirine çok yakındır ve kızlık zarının yapısı çok istisnai durumlar haricinde bir duvar veya vajinaya girişi engelleyecek kapalı bir yapıda değildir. Çoğu jinekoloji uzmanı hastaya psikolojik olarak destek olmayı amaçlayarak “zarınız kalın, bunu kesersek sorununuz ortadan kalkacaktır” gibi bir yaklaşımda bulunarak hastalarına yardımcı olmak isterler. Ancak bu şekilde sorunun çözülmediğini gören kişiler sonrasında daha büyük bir çözümsüzlük ve çaresizlik hissi yaşarlar.
Genel anestezi altında cinsel birleşme: Bu uygulama vajinal kaslar gevşeyerek vajinadaki kasılma ortadan kalkacağı için, bir kerelik bir cinsel birleşmeyle sonuçlanabilir. Ancak bu çift için oldukça travmatik bir durumdur ve asıl sorun olan cinsel korku ve doğru olmayan düşüncelerden kaynaklanan vajinusmusu ortadan kaldırmaz. Sonraki cinsel birleşmelerde aynı sorun yaşanmaya devam eder. Ayrıca sevişmede karşılıklı haz almak ve o anının kişilere özel olması esasken bunu bir hekimin yanında veya bir çok anestezik ilacın etkisinde gerçekleştirmeye zorlanan kişiler çok daha derin sorunlarla karşılaşır ve çözüme olan inançlarını kaybederler. .
Uyuşturucu pomadlar: Vajinismus sorununu hiçbir şekilde ortadan kaldırmaz.
Kadının sarhoş edilmesi: Vajinismus sorununu hiçbir şekilde ortadan kaldırmaz.
Sakinleştirici ilaçlar: Vajinismus sorununu hiçbir şekilde ortadan kaldırmaz. Üstelik cinsel istek kaybına da yol açabilir.
Sıcak su banyosu, anestezik pomat, ağrı kesici, sıkıntı gidericilerin birlikte kullanımı: Vajinismus sorununu hiçbir şekilde ortadan kaldırmaz.
Vajinaya botoks uygulanması: Botoks vajina kaslarını felç edierek geçici bir cinsel birleşme sağlayabilir. Ancak kafasındaki korku ve yanlış inanışları düzeltilmemiş kişi de sorunu asla sürekli olarak çözemesz. Botoksun etkisi geçtiğinde vajinismus tekrar ortaya çıkabilir.
Muayenehanede hekim telkini altında ilişki: Tek seansta, kadına yatıştırıcı, ağrı giderici, kayganlaştırıcı maddeler verdikten sonra, hekimin telkinlerle çifti kendi muayenesinde, hatta gözlemi altında cinsel ilişkiye zorlaması çiftler için çok büyük bir travma olduğu gibi sorunun daha kalıcı hale gelmesine yol açar ve etik açısından da son derece yanlış bir uygulamadır.
VAJİNİSMUS SORUNU VE ÇÖZÜM YOLLARI:
Aslında vajinismusu olan kadınların büyük kısmında cinsel istek ve uyarılma tamamen normaldir ve orgazm da olabilirler. Özellikle cinsel birleşme korkusunun olmadığı durumlarda hiçbir endişe hissetmeden sevişebilir, eşinin elle uyarısı, sürtünme vs. gibi yollarla orgazm olabilirler. Bu da yaşadıkları sorunun aslında sandıkları gibi kendilerinde varolan bir olumsuzluktan değil sadece cinsel birleşmeye yönelik doğru olmayan korkulu düşüncelerinden kaynaklandığının bir resmidir. Vajinismusun nedenlerini, sonuçlarını ve nasıl tedavi edileceğini bilmemek çiftlerin hayal kırıklıkları yaşamalarına neden olur ve her iki tarafıda psikolojik ve fiziksel olarak yıpratır.
Cinsel sorunun psikolojik nedenlerden kaynaklandığının kesinleşmesi için öncelikle bir kadın doğum uzmanına danışılmasında fayda vardır. Cinsel sorunun nedeninin psikolojik kökenli olduğu kanaati oluştuğunda CİNSEL TERAPİ KONUSUNDA EĞİTİM VE DENEYİM SAHİBİ BİR CİNSEL TERAPİSTE BAŞVURULMALIDIR.
Vajinusmus terapisi, diğer cinsel sorunların terapisinde olduğu gibi ilk önce doğru cinsel bilgilendirme ve kişinin kafasındaki kaygı verici düşünce ve mitlere odaklanarak onların yerine sağlıklı ve gerçek bilgilerin konulması ile başlar. Örneğin, kızlık zarının kalın bir duvar şeklinde vajinayı kapladığı yada vajinasının penis girişine izin vermeyecek şekilde dar olduğu gibi yanlış inanışları olan kişilere öncelikle cinsel organların yapısı ve işlevleri ile ilgili doğru bilgi aktarır ve yanlış inanışların yerine cinsellikle ilgili doğru bilgiler konulur. Sonrasında vajinaya giriş korkusunun önüne geçilebilmesi kişiye kademeli olarak korkusunun üstüne gideceği egzersizler önerilir. Kişi her aşamada kendini rahat hissettiği noktada bir sonraki egzersize geçer ve bireysel egzersizleri yapabildiğinde eşli denemeler, son olarak da birleşme denemesi gerçekleştirilir. Vajinismus sorunu ancak cinsel eğitim ve cinsel terapi ile birlikte kalıcı bir şekilde çözülebilir. Kişinin endişe ve korkularının yerine cinsellikle ilgili olumlu bilgi ve inanışlar konulduğu, davranışçı terapi ile kişinin korkusunun üstüne giderek vajinaya giriş ve cinsel birleşmeyi gerçekleştirebilmesine imkan verildiği takdirde vajinismus sorunun tekrarlanma olasılığı yoktur. Kalıcı ve kesin çözüm ancak eğitimli bir uzman tarafından desteklenen CİNSEL TERAPİ ile mümkündür.

Uzm. Psk. Zeynep TEKİN BABUÇ

Sizin İçin Seçtiklerimiz

1 Yorum

  1. Adı eğitim olan bir sitede, VAJİNİSMUS NEDİR? VAJİNİSMUS konularında bilgi verilmesi gerçekten sevindirici. Gen kızlarımızın bu konularda eğitilmesi şart

Comments are closed.