UZUN YAŞAMANIN SIRLARI

UZUN YILLAR SAĞLIKLI YAŞAMAK MÜMKÜN MÜ?
İnsanlığın yüz yılımızda vardığı bilimsel ve teknolojik düzey ile bir çok hastalığın önceden teşhisi biliniyor. Bununla birlilte hasatlıklara neden olan unsurlar da biliniyor artık. Uzun yaşamaının sırrı üzerine çalışmalar yapan kimi araştırmacılar bunun sağlıklı ve doğru beslenmeden geçtiğini belirtiyorlar.  Peki insanların 100-120 yıl yaşaması mümkün mü? Bazı uzmanlara göre bu mümkün. İşte bunu olanaklı kılan önerilerden derlediklerimiz:

– Yaşadığınız yerin en temiz ve sağlık besinleri satan kurumlarını saptayın. Alacaklarınızı listeleyin ve  geniş zaman ayırabileceğiniz günlerde alışverişe çıkın. Alışverişinizi sıradan bir işmiş gibi değil, sağlığınıza ve mutluluğunuza uygun bir çalışma etkinliği olarak düşünün.
– Kahvaltılarda tahıl ürünlerinden oluşan lapaları tercih edin.Yulaf, buğday, mısır lapası gibi. Bunlara taze veya kuru meyveleri katabilirsiniz.


– Evinizde daima kara buğday veya çavdar ekmeği bulundurun. Buna bitkisel yağ, bal veya susam ve badem ezmesi sürerek yiyebilirsiniz.
–  Çikolata,çay ve kahve yerine kaynatılmış kekik veya biberiyle çayları için. Bunlara bal da katın.
–  Haftada bir gün ailece on kadar badem, fındık , ceviz, birkaç kuru üzümle bir öğün geçiştirmeyi alışkanlık haline getirin. Karaciğeri yorabilecek olan bu yemişleri siz de çocuklarınız da bol miktarda yemeyin
– Arada sırada iş yerinize kara ekmekle yapılmış bir sandviç götürün.Veya birkaç taze meyve. İşyerindeki yemek yerine bunu yemekle yetinin.
– Dışarıda satılan pasta ve bisküviler yerine evde yapılanları tercih edin ( beyaz undan ve şekerden sakınmak için ).
– Zor sebze yemekleri hazırlamaya vaktiniz kalmadığı zamanlarda bir tas buğday lapası veya pirinç lapası ile yetinin fakat bu öğüne bir yeşil salata eklemeyi de ihmal etmeyin.
– Sadelik gerektiği zaman karmakarışıklıktan kaçının.
– Birkaç taze sebze veya meyve kara ekmek, bal peynir ve yumurtayla organizmamızın en iyi şekilde besleneceğini bilin.
– Solumak, yaşamaktır. Odanızı ve çalışma yerinizi sık sık havalandırın. Otomobilinize hep binmeyin. Sık sık açık yerlerde gezmeye gidin.
– Güne daima soğuk bir duşla başlayın ki organizmanız uyansın.
– Sabah kahvaltısından önce biraz jimnastik yaparak kan dolaşımını hızlandırın
– Yürümekten çekinmeyim. Zaman zaman asansöre binmeyip merdivenleri çıkmayı yeğleyin
– Sinirlenmeden çalışın ve çevrenizdeki sinirli havalara kendinizi hiç kaptırmayın.Sesinizi yükselterek daha etkili olacağınızı sanmayın
– Sert bir zemin üzerinde, yeterince uyuyun. Uyuduğunuz oda havadar olsun ve fazla ısıtılmasın.
– Kahve çay çikolata sigara ve içkiden başlayarak sinir hücrelerinizi zehirleyen maddelerden kaçının.
– Zaman zaman bir gün oruç tutarak , yoga yaparak organizmanızı toksinlerden arındırın.
– Yaşama tutkuyla bağlanın ve başkalarıyla da ilgilenin.
– Dünyanın size sunduğu nimetlere ve güzelliklere göz yummayın. Doğayı seyredin durup güzel bir kediyi veya köpeği okşayın.
– Kaygıların ve dertlerin sizi ezmesine izin vermeyin. İyimser olun ve daima olumlu şeyler düşünün. En dramatik olayları bile mantıklı karşılamayı deneyin.

Sizin İçin Seçtiklerimiz