UZMAN ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI SİL BAŞTAN

UZMAN ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI GEÇERLİLİĞİNİ YİTİRMİŞTİR

Ne yazıktır ki kendilerine eğitimciyim diyen arkadaşlarımız liberalizmin dümen suyundan az buçuk nemalanmak uğruna da olsa kendi meslektaşlarıyla yarış atları gibi koşuşturmaca oynamaya dünden razı tavırlar göstermeye devam ediyorlar. Öğretmenlik zaten uzmanlıktır arkadaşlar… hekimlik gibi.. Polislere,avukatlara,mühendislere mesleklerinin uzmanluğının ölçüsü soruluyor mu? bazı kişiler işi gücü bırakmış, efendim ne olacak bu uzman öğretmenlerin ahli diye filanca siteye falanca yere yazılar yazıyor, MEB’e dilekçeler veriyor. Ozaman biz de söyleyelim. O ilgili uzmanlık mevzuatına göre şimdiye kadar yeni sınav açılmış olmayacak mıydı? Eee? hani hak arayışınız nerede kaldı? Uzman öğretmen olmak için yanıp tutuşan meslektaşlarınızın da bu durumda kendiliğinden uzman öğretmen olması gerekmez mi?

Herkesin duyup bildiği üzere, Anayasa Mahkemesinin Resmî internet sitesinde yazıyorki: Öğretmenlik Kariyer Basamaklarında Yükselme Yönetmeliğine dayanak teşkil eden 5204 sayılı Kanun’un bazı fıkraları Anayasa Mahkemesinin 21.05.2008 tarihli ve Esas No:2004/83, Karar No:2008/107 sayılı kararı ile iptal edilmiştir.

Yüksek Mahkeme bir kapı açmış ve yol göstermiştir. Uzman öğretmenlik uygulaması sil baştan düzenlenerek, kontenjan sınırlaması olmadan ve 10 yılını dolduran öğretmenin uzman, her 20 yılını dolduran öğretmenin de başöğretmenlik ünvanlarına kavuşturulması en ideal olanıdır.

Sizin İçin Seçtiklerimiz

2 Yorum

  1. Uzman öğretmenlik sınavı yapmayarak zaten mağdur olduk. O zaman yazınızdaki çok mantıklı. Ne yani milletvekillerinde uzmanlık aranıyor mu? Üstelik uzmanlık ünvanı alan arkadşlarımız Allah için söylesinler, benden yani uzman olmayan sınava girememiş 10 yıllık öğretmen olarak ne gibi fazlalıkları var?

  2. Ben Amerika’ya kapağı attım, kurtuldum kardeşim. Hepinize iyi uzmanlık oyunları :)) Uzman olmak için eğitim almak şart değil mi? Aklı evel uzman öğretmenlik sevdalıları. Uzman olmaya madem bu kadar meraklısınız MEB bunun için size yüksek lisans eğitimi vermelidir. Bunu talep edin. Anadlou üniversitesi açık öğretim kanalıyla bir uzmanlık alanında eğitimle ilgili tabi uzaktan eğitim alın.

    Hadi bana eyvallah
    Mahmut

Comments are closed.