UYUZ

UYUZ HAKKINDA GENEL BİLGİLER
Büyüteç olmadan uyuzu görmek imkansızdır çünkü uyuz, derinin altına gömü­lerek kaşıntıya sebep olur. Geceleri kaşıntı daha kötü bir hal alır. Gömülmeleri deride hafif yumrular ve deride ince , düzensiz , kalemle çizilmiş çizgiler ortaya çıkarır. En çok şu bölgelerde görülür: Parmak aralarında, dirseklerde, kalça etra­fında, el bileği ve dirsek arkasında, ayak bileğinde ve ayak tabanında, meme et­rafında, genital bölgede ve kalçalarda. Neredeyse tüm vücut uyuzdan etkilenir. Yakın fiziksel temas ve de daha az sıklıkta aynı giysiyi paylaşmak veya aynı yatağı paylaşmak, küçük parazitlerin yayılmasını kolaylaştırır. Tüm aile ve tüm okul uyuzu tecrübe edeceklerdir.
Banyo yapmak ve reçetesiz ilaçlar uyuzu elimine etmeyeceklerdir. Eğer uyuza dair belirtileriniz veya uyuza yakalanmış biri ile temas halinde iseniz, sağlık da­nışmanınıza danışınız.

Eğer doktorunuz size bir ilaçlı krem veya losyon önermişse tüm vücudunuza bir gecede uygulayınız. Tüm aile elemanları ve cinsel partneriniz de sizinle beraber tedavi olmalıdır. Ek olarak tüm giysiler ve yatak takımları sıcak , sabunlu sular­la yıkanıp sıcak hava ile kurutulmalıdır.

Sizin İçin Seçtiklerimiz