Uykusuzluk İçin Lavanta

Lavanta çok hoş kokusulu çok güzel görünümlü bir çüçektir. Çoğu zaman süs bitkisi olarak değerlendirilen lavantanın, saç dökülmesinden uykusuzluğa kadar bir çok soruna çözüm olarak düşünüldüğünü biliyor muydunuz?
lavanta, latince adı Lavandula angustifolia olan ve tarih boyunca hep süs bitkisi olarak değerlendirilen bir çiçektir. Ülkemizde de özellikle Akdeniz Bölgesi’nde yetiştirilen bir bitkidir. İngiliz ve Amerikan mutfağında bazı etli yemeklerde sosun içerisine taze lavanta çiçekleri ve körpe olan lavanta yaprakları ilave edilir.
Sosa, mükemmel bir aroma kazandırır. Kendine has hoş kokusundan dolayı parfümeri ve kozmetik endüstrisinde de kullanılmaktadır.

Yastık içinde kese Hemen hemen herkes onun hoş kokusunun sadece çiçeklerinde olduğunu zanneder. Halbuki, yaprakları ve yaprak sapları da o muhteşem kokuya sahiptir. Çiçekleri ve yaprakları birbirlerinden tamamen farklı özellikte etkin maddeler içermektedir.
Rahat ve sakin bir uykuyu sunan güç, lavantanın ağırlıklı olarak çiçeklerinde değil, yapraklarında ve gövde saplarında saklıdır. Avrupa ve ABD’de anneler bebeklerin yastıklarının içerisine lavantadan çiçeklerinin bulunduğu küçük kesecik yerleştirirler. Bu sayede bebeklerinin huzurlu uyumalarını sağlar.

Rahat uyku için Özenle katlanmış giysilerinin arasında ince tülbentlere sarılmış, yapraklı lavanta çiçekleri bulunurdu. Giyilen elbiseler de ilk bir iki gün lavanta kokardı.

Doksanlı yılların başlarında bazı araştırmacılar lavantanın sedatif (teskin edici, dinlendirici) ve analjezik (ağrı kesici) özelliğinin olduğuna dair makaleler yayınladılar.

Antiseptik etkisi Lavantanın, antik çağlarda antiseptik olarak kullanıldığı bilinmektedir. Birinci Dünya Savaşı esnasında yaralanan askerlerin, yaraları hastabakıcılar tarafından lavanta suyu ile dezenfekte edilmekteydi.

Lavanta yağı kozmetik sanayinde kullanılır.
vanta Genel karaciğer rahatsızlığı veya karaciğer yetmezliği şikâyeti olanların imdadına yetişen bir bitkidir.
Kronik Hepatit-B ve Hepatit-C hastalarının da uygulayabilecekleri lavanta kürü, Hepatit-B ve Hepatit-C virüslerinin aktive olmasına karşı, karaciğer metabolizmasını güçlendirmektedir. Kısaca, bu kür karaciğerin bağışıklık sistemini öylesine güçlendirmektedir ki, her iki virüsün de çoğalmasını büyük oranda baskılayabilmektedir (antiproliferatif). Not: Eğer yüksek tansiyon hastası iseniz, lavanta kürünü uygulamayınız.
Karaciğer yetmezliğine, Hepatit-B ve Hepatit-C ye karşı Bir tutam lavantayı (yaklaşık 4-5 gram) 300 ml (yaklaşık bir buçuk su bardağı) suda kısık ateşte 4 dakika demleyiniz. Demleme esnasında sıcaklığını kaynama nokasında sabit tutunuz. Cezvede demlerken ocağın altını kısık tutunuz. Fokur fokur kaynatmayınız. Çok yavaş bir şekilde kaynıyor, kaynamıyor gibi demleyiniz. Demleme süresi tamamlandıktan sonra, ılımasını beklemeden süzülmesi gerekir…

Sizin İçin Seçtiklerimiz

1 Yorum

  1. Uykusuzluk için lavanta iyi geliyor ayrıca sinirlilik için de lavanta sakinleştirici bir özellik sunuyor. Lavanta başka ne işe yarar diyorsanız karaciğer yağlanmasına da iyi geldiği söylenmiş ama ben bilmiyorum. Benim bildiğim sınav dönemlerinde annem boynumu lavanta yağıyla ovuyor ve inanılmaz rahatlıyorum. Lavantanın bu faydasını çok gördüm.

Comments are closed.