Ultraviyole Işınları Cildimizin Düşmanı

 Cilt kırışıklıklarını geciktirmek için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar 
Cildimiz en önemli organlarımızdan biridir.  Herkes pürüzsüz, çizgisiz ve kırışık olmayan bir cilde sahip olmak ister.  Ancak yaş ilerledikçe cildimiz de yaşlanır. Kozmetikler, makyaj malzemeleri cildin yıllarca iç-dış etmenlerden gördüğü zararı kapatma görevini yerine getiremede yetersiz kalır.   Bununla birlikte cilde zarar veren iç ve dış etmenler iyi bilinirse uygun önlemler sayesinde cildimizin yaşlanma hızını geciktirebilir ve zamanından önce oluşacak kırışıklıkları engelleyebiliriz.
Cildimiz, doğal hücre yaşlanması nedeniyle kırışma dışında, güneş ışığına maruz kalması nedeniyle ultraviyole ışınları etkisiyle de yaşlanabilir. Cildin doğal yaşlanması;  hücre metabolizmasının ilerleyen yıllarda  bozulması, serbest radikal denilen toksik maddelerin daha oluşması, vücudun bu maddeleri daha az temizleyebilmesi ve hücrelerin bu bölgedeki kan akımını bozması dolayısı ile vücudun daha az besin maddesini kandan almasına bağlı olarak gerçekleşir. UV ışınları da hücreler üzerinde tahrip edici etkiler gösterir ve serbest radikallerin ortaya çıkmasına neden olurlar.  Yaşlanmaya bağlı olarak ciltte incelme ve kuruma oluşarak daha çok ultraviyolenin cildin içine doğru girmesine sebep olur ve UV ışınları cilde daha çok zarar verir.

Cilt Kırışıkllılarını Geciktirmek
Öncelikle cildimizi ultraviyole ışınlarından korumalı, serbest radikallere karşı anti oksidan maddeler kullanmalı, cildin nem oranı korunarak yeterli beslenmesini sağlamalıyız. Kimyasal peeling, botox, mikrodermabrazyan, lazer gibi estetik uygulamalar da kırışıklıkların oluşmasını engellediği bilinmektedir. A vitamininin bir türevi olan tretioninin (Retin-A) ince çizgilenmelerin ortadan kaldırılmasında iyi sonuçlar verdiği bildirilmiştir. Tretinoinin etkisi ile kollajen yapımının arttığı ve kan dolaşımının düzeldiği düşünülmektedir.

C Vitamini ve cilt güzelliği
Bazı çalışmalar, kollajen yapımı üzerine etkileri nedeni ile C vitaminini işaret etmektedir. Kollajen sentezi için gereken sinyali C vitamininin oluşturduğu düşünülmektedir. C vitamini için, taze sebze ve meyveler iyi bir kaynaktır. Günlük erişkin bir kişi için önerilen C vitamini ise 300-500 mg dır. Sigara kullanan kişilerin C vitamini gereksinimi, kullanmayanlara oranla daha yüksektir. Cilde yüksek dozda C vitamini içeren kremlerin uygulanması ile bazı olumlu gelişmeler gözlenmiştir. C vitamini uygulamasının serbest radikallerin oluşumunu azaltarak kırışıklıkların meydana gelmesine engel olduğu vurgulanmaktadır.

 E vitamini ve selenyum
Cilt kırışıklıklarını engelleyen bir diğer unsur da E vitamini ve selenyumdur. E vitamini anti oksidan özelliği ile serbest radikalleri ortadan kaldırır. Selenyumda aynı etkiyi gösteren ve cilt sağlığı için gerekli olan bir mineraldir. Cilt sağlığı için günlük 50-200 mikrogram selenyum önerilir. Özellikle soğan, sarımsak gibi sık kullanılan sebzeler ve tonbalığı yüksek miktarda selenyum içerir.

Alkol ve sigara ise içerdiği maddeler nedeni ile ciltte kan damarlarının büzülerek erken kırışıklıkların oluşmasına zemin hazırlayan faktörlerden bazılarıdır.

Sizin İçin Seçtiklerimiz