Turizm Haftası İle İlgili Kısa Konuşma Metni

Turizm Haftası İle İlgili Kısa Konuşma Metni

Turizm Haftası 2018 yılında 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanacak. 15 Nisan Pazar gününe denk geldiği için 16 Nisan Pazartesi kutlama programları yapılacak. 2018 yılı Turizm Haftası kutlama programı hazırlarken buna dikkat etmekte fayda var.  Turizm haftası ile ilgili yazı, şiir ve videoların, sunumların titizlikle hazırlanması çok önemlidir.

Turizm Haftası İle İlgili Kısa Konuşma Metni

Farklı kültürlere sahip insanları görmek, farklı coğrafyalara sahip şehirleri, ülkeleri görmek turizmin en genel tanımıdır. Turizmin amacı sadece gezmek, eğlenmek değil aynı zamanda bilgi ve görgü açısından değişiklikleri keşfetmektir. Turizm aynı ülke sınırları içerisinde oluyorsa iç turizm, farklı ülkeler sözkonusu ise dış turizm olarak adlandırılır. Aynı şekilde  yapılan bu gezilere katılan insanlara da turist denmektedir.

Denizlerle çevrili, tarihi dokusu ve muhteşem iklimiyle Türkiye yabancı turistler için cazibe merkezidir. Bu nedenle Turizm, ülkemizin döviz ihtiyacının büyük bir kısmını sağlayabilir. Dünyanın değişik ülkelerinden gelen turistler, ülkemize geldiklerinde para harcarlar. Turistlerin harcadığı yabancı paralara döviz denmektedir.  Döviz ise sanayi,  gıda ya da hizmet ürünlerinin alımında kullanılır. Ülkemizde üretilmeyen araç ve gereçler, hizmetler ya da hepimizin sevdiği futbol için gerekli yabancı oyuncu transferleri dövizle yapılmaktadır. Ülkemizin turizm potansiyeli çok büyüktür ve döviz elde etmenin en kolay yollarından birisidir.

Türkiye, hem coğrafi hem de tarihi açıdan baklıdığında turizm açısından  en avantajlı ülkelerin başında gelmektedir. İki kıtayı bağlaması, boğazlar, denizlerimiz ve dört mevsimi yaşayan iklim nedeniyle ülkemiz tam bir cennettir.  Bu büyükpotansiyeli artırmak için kalşteli konaklama yerleri, uyumlu ve konuksever vatandaş tavrı çok önemlidir. Turistler bizim misafirlerimizdir, onları sadece döviz kaynağı olarak değil misafir olarak düşünmeliyiz.

Turizmin önemi konusunda farkındalığın geliştirilmesi, ülkemiz turizmine ne gibi katkılar sunabileceğimizle ilgili konuşmalar ve sunumların gerçekleştirildiği hafta her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilmektedir. Bu haftanın ülkemiz turizmine hayrılı olmasını diliyoruz…

Kaynak:
Otel Bul

Sizin İçin Seçtiklerimiz