Tırnaktaki Mantar Infeksiyonları

Bu inatçı, zararsız problem tırnaklarda görülen küçük beyaz ve sarı lekelenme şek­linde başlar. Fungal infeksiyonlar, tırnakların altında ve kenarlarında çevredeki nem ve ısıya maruziyet sonrası gelişir. Mantarın tipine göre tırnaklar kalınlaşır, renkleri değişir ve tırnaklarda yarık ve çatlaklar oluşur.
Mantar infeksiyonları diğer parmaklardan daha sık olarak ayak baş parmağını tutarlar. Eğer ayağınız çok terliyorsa, yeterli havalanmayan çorap ve ayakkabı giyi­yorsanız, ayak başparmağı infeksiyonu daha sık tutulur. Halka açık yerlerde yalın ayak dolaşıyorsanız bu infeksiyonu daha çok bulaştırırsınız ve daha çok kompli-kasyonlara maruz kalırsınız.
El ve parmak mantar infeksiyonları su ve deterjanla temas edenlerde sık görü­lür. Yapay tırnaklar altında oluşan nem, mantarların üremesi kolaylaştırır.
Tırnak mantar infeksiyonlarını engellemek için şunları yapmalısınız:


Tırnaklarınızı temiz ve kuru tutun. Banyodan sonra ayaklarınızı kurulayın. Çoraplarınızı sık değiştirin ve deri malzemesinden yapılmış ayakkabı giyin.
Ayakkabınızın içine ve ayaklarınıza antifungal sprey veya toz kullanın.
Tırnaklarınızın çevresindeki deriyi tahriş etmeyin.
Yalın ayak ile halk havuzlarında, duşlarda ve soyunma odalarında dolaşmayın.
İnfeksiyonu engellemek için kendi kendine bakım yetersiz olabilir. Oral antifungal-ler griseofulvin, itrakonazol, terbinafin ve flukonazol topikal ilaçlardan daha etkin­dir. Fakat yan etkileri olabilir. Dikkatli bir takip gerektirir. Ciddi durumlarda cerra­hi olarak tırnağın çıkarılması gerekli olabilir.

Sizin İçin Seçtiklerimiz