TERLEME DEYİP GEÇMEYİN

AH BİR TELEMESEM!
Neden bu kadar çok terliyorum? Elimde olmadan terliyorum. Millet ceket giyiyor terlemyiyor, ben tişörtle terliyorum! Cümlelerini sıkça duyarız. Yaz aylarında daha yaygın olmakla birlikte kimi insan mevsime ortama bağlı olmadan terleyebilir. Psikolojik kökenli olan bu durumların dışında daha çok aşırı sıcaklara bağlı olarak terleme görülür. Boğucu sıcakların yaşandığı şu günlerde, güneş ışınlarından korunmak başlı başına önemlidir.
Terleme, istem dışı gelişir ve metabolizmamızın doğal bir fonksiyonu olarak kendini gösterir. Terleme, vücudumuz için de 2 önemli işlevi yerine getirir; cildin yüzeyini nemlendirerek vücut ısısını sabitlemek ve böylece bedenimizin çevreye uyumunu sağlamak, vücudun boşaltım sistemine katkıda bulunmak.

Ortam sıcaklığının yükseldiği; spor, hareket gibi fiziksel aktiviteler sırasında terleriz. Böylece vücut ısımızı sabit tutarız. Bunun dışında; heyecan, korku, utanma, sıkılma gibi pek çok psikolojik etken fizyolojik bir sebep olmadığı halde bizi terletir.

Aynı koşullarda terleme oranı kişiden kişye göre değişebilir. Ortalama olarak bir insan günde 0.5 ile 1 litre arası terler. Bu terlemenin sadece 0.006 litresi koltukaltında gerçekleşir. Ancak genetik yapıya bağlı olarak bu miktar değişebilir.

ANTI-PERSPIRANT (Terlemeyi dengeleyen) ÜRÜNLER ZARARLI MIDIR?

Hayır, bu ürünler koltukaltı terlemesini engellemezler, bunun yerine terlemenin, sandığımızın aksine, çok az bir bölümünün gerçekleştiği koltukaltında pudralı formülleriyle süngerimsi bir tabaka oluşturarak, salgılanan terin bu süngerimsi tabaka tarafından emilerek koltukaltınızın kuru kalmasını sağlar ve bakteri oluşumunu engellerler.

TER NEDEN KÖTÜ KOKAR?

Ter aslında salgılandığında renksiz ve kokusuzdur. Fakat, bakteriler sıcak ve nemli ortamlarda hızla çoğalarak bu salgının kötü kokmasına neden olur.

SU VE SABUN İLE YAPILAN TEMİZLİK TER KOKUSUNU ÖNLER Mİ?

Temizlik işin ilk adımı. Ancak her gün yıkanmak bile ter kokusunu önlemiyor. Ter kokusunu engellemek için ya terlemenin ya da bakteri üremesinin kontrol altına alınması gerekir. Bunu da ancak bu amaçla hazırlanmış ürünlerin yardımıyla yapabiliriz.

DEODORANTLAR TER KOKUSUNU NASIL ÖNLER?

Yanıt: Deodorantlar etki mekanizması açısından 2 gruba ayrılır: Formülündeki anti-bakteriyel maddeler sayesinde bakteri üremesini denetim altına alarak ter kokusunun oluşmasını önleyen ürünler. Formülündeki aktif maddeler sayesinde terlemeyi denetleyerek ter kokusunun yanı sıra terlemenin rahatsız edici etkilerini de azaltan antiperspirant (terlemeyi dengeleyen, pudralı formüllü) ürünler.

PEKİ DEODORANTLARI NASIL KULLANMALI?

Giysi üzerine kullanılan deodorantların ter kokularını giderici bir etkisi yoktur. Mümkün olduğunca terlemeden önce ve temiz tene deodorant kullanılmalı. Giysilerinizdeki ter lekelerinden de şikayetiniz varsa antiperspirant ürünler tercih edilmeli. Hangi cins deodorant kullanırsanız kullanın, mutlaka ambalaj üzerindeki kullanma talimatlarına uymaya dikkat edin.

Yaz mevsiminde daha belirgin hale gelen aşırı terleme problemi hem fiziksel hem de ruhsal sorunlara yol açıyor.
Vücut ısısının kontrolünü sağlayan terleme, birçok kişinin hem özel yaşamını hem de sosyal yaşamını olumsuz etkileyen önemli bir sorun haline gelebiliyor. Normalde bir insan terleyerek günde 500 cc civarında sıvı kaybediyor. Piyasada satılan maddelerle giderilemediğinde ise terleme bir sorun olarak kabul ediliyor ve aşırı terleme olarak adlandırılıyor. Aşırı terleme bilimsel yöntemlerle başarıyla tedavi edilebiliyor.

AŞIRI TERLEMENİN NEDENLERİ

Terlemenin insanlarda doğal olarak gözlenen bir olay olduğunu belirten doktorlar aşırı terlemenin nedenlerini şöyle dile getiriyorlar:

“Terin salgılanması insanlarda sinir sisteminin sempatetik denilen kısmının çalışması ile ilgilidir. Toplumun % 1’inde bu sistem aşırı düzeyde çalışmaktadır. Bu durumun nedeni tam bilinmemektedir ve doğuştandır. Özellikle stresli durumlarda bu sistem aşırı çalışmaktadır. Genel olarak terleme, kış aylarında daha az rahatsız edici olmaktadır. Bunun dışında tiroid bezinin aşırı çalışması, böbrek üstü bezinden kaynaklanan bazı hastalıklar, şişmanlık, menopoz, ağır psikiyatrik hastalıklar ve bazı kanserlerin tedavisinde kullanılan hormonlar aşırı terlemeye yol açabilmektedirler.”

TERLEMENİN NEDENİNİN SAPTANMASI

Terleme tedavisine başlanmadan önce nedeninin saptanması gerekiyor. Terleme sorunu olan kişinin öncelikle kilo durumu inceleniyor. Aldığı ilaçlar gözden geçiriliyor. Endokrinoloji uzmanının yapacağı değerlendirme ile sorunun tiroid bezinden ya da böbrek üstü bezlerinden kaynaklanıp kaynaklanmadığı belirleniyor. Bu durumların hiçbirinde sorun saptanmaz ise doğuştan sempatetik sinir sisteminin aşırı çalıştığı kanaatine varılabileceğini belirten doktorlar “Tedavide ilk olarak genel tedavi yaklaşımları uygulanır. Kişi öncelikle kıyafetini düzenlemeli ve daha hafif giyecekler giymelidir. Lokal olarak talk pudrası veya oldukça etkili olan aleminyum klorid içeren solüsyonlar mutlaka denenmelidir. Bazı hastalarda sempatetik sinir sisteminin çalışmasını azaltmak ve böylece de terlemeyi azaltmak için ilaçlar kullanmaktayız. Bazı hastalarda strese bağlı terlemeyi kontrol edebilmek amacı ile psikoterapi önermekteyiz.”

Sizin İçin Seçtiklerimiz