TEMEL HAK VE SORUMLULUKLARIMIZ HAKKINDA YAZI

HAK VE SORUMLULUKLARIMIZ
A. İnsan Hakları
Bütün insanların temel hak veözgürlükleri vardır. Bu haklara göre, herkes özgür doğar ve özgür yaşar yaşar. Yaşama hakkı denen bu hakların kullanılması uluslararası hukukun güvencesi altına alınmıştır. Bu özgürlükleri elinden alınan insanlar için Evrensel Hukuk kuralları devreye girer. Herkes istediği dine inanmakta, ya da hiç bir dine inanmamkta özgürdür. İnsanları bu konuda kimse zorlayamaz. Yine herkesin bilim ve sanatı öğrenme özgürlüğü vardır. Her insan yetenekleri doğrultusunda istediği okula gidebilir. 1948’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi yayımlanmıştır. Bu bildirgeye göre; herkesin yaşama, özgürlük ve kişisel güvenlik hakkı vardır, Tüm insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar. Hiç kimse keyfi olarak tutukla-namaz, alıkonamaz. Her bireyin yurttaşlığa hakkı vardır.


B. Haklara Saygı
Herkes,  insan haklarına saygı göstermelidir. Eğer biz başkalarının haklarına saygı göstermezsek başkaları da bizim haklarımıza saygı göstermez. Hakların en önemlisi yaşama hakkıdır. Herkes birbirinin yaşama hakkına saygı göstermelidir. Yaşama hakkına saygı göstermeyen kişi kanun önünde suçlu duruma düşer.
Her ne sebepten olursa olsun hakkında soruşturma açılan kişi savunma hakkını kullanabilmelidir. Biz başkalarının kendini savunmasına fırsat vermezsek; kendimiz de aynı duruma düşebiliriz.
Haklardan biri de düşündüğünü şerbetçe söyleyebilme hakkıdır. Herkes istediği gibi düşünme ve düşündüğünü söyleme hakkına sahiptir. Bu hakka saygı göstermeliyiz.
C. Çocuk Hakları
Çocuklar bir ailenin ve ulusun fidanlarıdır. Bu fidanı özenle, sabırla, sevgiyle, bilgiyle yetiştirmek gerekir.
1952 yılında Cenevre’de toplanan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Ekim ayının ilk Pazartesi gününü Dünya Çocuk Günü olarak ilân etmiştir. Aynı yıl Çocuk Hakları Beyannamesi yayımlandı. Buna göre; çocuk aç ise doyurulmalı, hasta ise iyileştirilmeli, ona iyi bir eğitim sağlanmalı, bakımsız ve kimsesiz çocuklar korunmalıdır. Çocuk; ırk, din, milliyet gibi kavramların dışında tutulmalı, korunmalıdır. Felâket zamanında önce çocuklar korunmalıdır.
Birleşmiş Milletler Kurumunun bir üyesi olan Türkiye bu bildiriyi imzalayan ilk ülkelerden birisi olmuştur.

D. Gelenek ve Göreneklere Saygı
Bilindiği gibi, eskiden beri süre gelen davranışlara gelenek ve görenek denir. Gelenek ve görenekler, toplumda, yazılı olmayan kurallardır. Bayram, düğün, giyim, takı, asker uğurlama, konuk ağırlama yöresel geleneklerdir.
Her yörenin, tarihindeki başarıları, zaferleri, uğradığı istilâlar farklıdır. Bu ve bunun gibi faktörler, her yörenin gelenek ve göreneklerinin birbirinden farklı olmasına yol açmıştır.
Gelenek ve görenekler toplumsal ilişkileri güçlendirir. Bir düğünde bir araya gelme veya askere giden bir genci uğurlama, toplumda bireyler arası sevgi, hoşgörü ve dayanışmayı da artırır. Türk toplumunda her zaman gelenek ve göreneklere saygı gösterilmiştir. Siz de gelenek ve göreneklerimize saygı gösteriniz.

5. Sosyal Dayanışma
Dışarıda, içeride, Okulda, evde, mahallede yada yurtta yalnız yaşamıyoruz. Toplu hâlde yaşamaktayız.
Okulda bir şeye ihtiyacımız olduğunda bu ihtiyacımızı arkadaşlarımızdan karşılarız. Okula gelmeyen arkadaşımızı arar, sorarız. Bu, okuldaki dayanışmanın eseridir.
Ailemizde birbirimize yardım ederiz. Komşularımızla iyi ilişkiler içersinde bulunuruz. Onların iyi ve kötü günlerinde onlarla birlikte oluruz. Acılarını ve sevinçlerini paylaşırız.
Okulda, ailede toplum içerisinde bazen hoşumuza gitmeyen gelişme olabilir. Hayatta her şey, her zaman bizim istediğimiz şekilde olmaz, istediğimiz olmadı diye karşımızdakine hemen küsmemeliyiz. Hoşgörülü olmalıyız. Hoşgörülü olursak, birlikte yaşadıklarımızla daha kolay kaynaşırız.
SORUMLULUKLARIMIZ
İnsanların bulundukları çevreye,  topluma aileye kısaca kendine ve dışındaki her sosyal unsura karşı bir takım sorumlulukları vardır.

 Ailemize Karşı Sorumluluklarımız
Ailemiz bizim için çok büyük fedakrlıklar yapmaktadır. Bizleri belki çok zor şartlarda da olsa okula gönderip,  bütün ihtiyaçlarımızı en iyi şekilde karşılamaya çalışmaktadır. Bizim de ailemize karşı olan sorumluklarımız vardır. Bu sorumluluğa uygun olarak, derslerimize çalışmalı, davranışlarımıza dikkat etmeliyiz.
Vatanımıza karşı olan sorumluluklarımız
Kendimize Karşı Sorumluklarımız 
Bulunduğumuz çevreye karşı sorumluluklarımız 
Arkadaşlarımıza Karşı Sorumluluklarımız

Sizin İçin Seçtiklerimiz

50 Yorum

  1. Temel sorumluluklarımız hakkında yazı linki var mı? Çok kısa olması lazım.

  2. Teşekkür ederim. Ödevimi yaparken okudum, özet çıkardım ve çok beğenildi 🙂

 1. sorumluluk ve hak aynı anlama mı geliyor? lütfen hemen cevap yollayın bu arada teşekkür ederim :):)

  1. aynı anlama gelmez
   hak = müzik dinlemek
   sorumluluk = müziğin sesini fazla açmamak

  1. Çağdaş insan, temel hak ve hürriyetlerinin farkında olan insandır.
   Ezgi Yılmaz

 2. TemHak ve sorumluluklarımız hakkında yazı yazılmış ama sorumluluklarımız kısmı eksik kalmış.

 3. Teşekkle. Yazmadıklarım vardı sağolun bu site çok güzelmiş 🙂

 4. Sorumluluklarımız nerde? Sabahtan beri arıyom bi bulamadım hiçbir sitede yok! Siz yazın!

 5. Haklarımız beş tane mi ya kocaman türkiyede sadece 5 tane hak olur mu yalancılarr

  1. sanki sen daha iyi yapabilirsinde bir de arkadaşımızın emeğine saygısızlık ediyosun:(

 6. THANK YOU VERY MUCH ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM BU SİTEYE YARDIMCI OLAN KİŞİYE

 7. hiç güzel degil aradıgım hiç birşey yok son an da başka bir sitede aradıgımı buldum 🙁

 8. Herkesin haklarına saygı göstermek zorundayız. Yasalar buna göre düzenlenmiş zaten.

 9. çok güzel ama başlık altına konu yazmamışsın örneğin vatanımıza karşı sorumluluktan sonra vergi vermek askere gitmek gibi şeyler yazabilirsin. LÜTFEN DİKKATE ALINSIN!

 10. Bu sırada üstteki yazdıklarım silinmemişse eğer devamı =
  emeğinize sağlık

 11. Temel Hak ve Hürriyetlerimiz, bizim sahip çıktığımız ölçüde değerini korur. Hakkını aramayan insanın bu hayatta tutunması zordur.

 12. Temel Hak ve ödevlerimiz konusu önemli olmasaydı zaten öğretmen araştırma yapın demezdi. Yani 🙂

Comments are closed.