Süt İçmenin Yararları

Süt İçmenin YararlarıDoğadaki tüm canlıların hayata adım attığı ilk andan besin kaynağı süttür.  Uzmanlar sütün, insanlık tarihinde en az 5000 yıllık tarihe sahip olduğunu belirtiyorlar.  Sümer uygarlıklarından Ur medeniyetine ait çizimlerde, süt tüketimine dair izler görülmakte.  Bu da insanlığın en az 5000 yıldır süt içtiğini gösteriyor.

Süt, insanlık tarihi boyunca vazgeçilmez besin maddelerinden biridir.  Uygarlık tarihinde çeşitli medeniyetlere ilişkin araştırmalarda ortaya çıkan bulgular buna dayanaktır.

Sütün kanser düşmanı bir besin olduğuna da dikkat çeken besin uzmanları, sütün özellikle bağırsak kanserini önlemeye yardımcı olduğunu vurgullamktalar.  Kaliforniya Üniversitesi’nden Doktor Cedric Garland’ın 20 yıllık araştırması, süt tüketen kişilerin daha sağlıklı bağırsaklara sahip olduğunu gösteriyor.  Garland,  20 yıl boyunca 2000 kişiyi incelemiş ve günde 2-3 bardak süt içen kişilerde bağırsak sorunlarına, hatta bağırsak kanserine pek rastlamadığını saptamış.  Garland, bağırsak kanserini önlemek için günde 2-3 bardak süt tüketilmesini öneriyor.  Yine, Boston’da yapılan bir araştırmada sütün içerdiği ‘fermente’ ve sütün içerdiği “Asidofilis” bakterisinin de bağırsak kanserine karşı etkili olduğunu kanıtlanmıştır.

Sağlıklı bir vücut için süt önemli bir besindir.  Johns Hopkins Üniversitesi’nde gerçekleştirilen araştırmalar da bunu kanıtlamakta. Araştırmacılar, süt içen kişilerde kronik bronşite çok nadiren rastlandığını belirtiyorlar. Uzmanlar sütün; sigara, alkol ve bol miktarda kahve gibi bağımlılık yapan maddeleri tüketen kişileri bile koruduğuna dikkat çekiyor.

Süt, protein ve laktoz açısından oldukça zengin bir besindir. Lakto enerji sağlayarak, beyin ve sinir dokularının oluşumunda rol oynamaktadır.  Süt proteininin biyolojik değeri bitkisel proteinlere göre daha yüksek olduğundan, vücut diğer proteinlere oranla süt proteininden daha iyi yararlanıyor. Sütteki protein hücre ve dokuların oluşmasında önemli rol oynarken, büyüme ve gelişmeyi sağlar. Süt, kasların kasılmasına yardımcı olur ve vücutta ödem yapan sıvıların toplanmasını önler.

Sizin İçin Seçtiklerimiz