Sivilcelerden Kurtulma Yolları Nelerdir?

Sivilce

Özellikle gençler için can sıkıcı ve korkutucu olan sivilceler, erişkinlerde de çıkabilir. Sivilce, derideki bakteri ve hormonal değişikler sonucu ortaya çıkan porlardaki tıkaçlar nedeniyle oluşur. Salgı bezlerinden salman yağ, ölü deri ile birleşip bu porları kapatır ve folikülleri oluşturur. Foliküller kabarıp, sivilceyi ve de değişik lekeleri oluştururlar.

Beyazbaşlı: Açıklığı olmayan tıkalı porlar
Siyahbaşlı:  Açık olan ve koyu renkli yüzeye sahip porlar
Sivilce: Kapalı porlarda bakterili enfeksiyonları sinyal eden kırmızımsı yapılar
Kist: Derinin altında oluşan kaim yumrulu ve salgılar sonunda oluşan yapı­lar

Neredeyse 12 yaş ile 24 yaş arası insanların %85’inde sivilce bir miktarda oluşur. Hormonal değişiklerin yağ bezlerini uyarmasından dolayı en fazla ergenlerde oluşur. Yağ bezleri deriyi ve saçı yağlandırmak için yağlı bir madde olan yağı salgılarlar. Menstruel period, doğum kontrol hapları veya kortizon içeren preparatlar ve stres hayatın ileriki aşamasında sivilce oluşumunda rol oynar.

Sivilceyi arttıran sebepleri bulun. Yağlı kozmetikleri, güneş koruyucu, saç şekillendirici veya sivilce örtücülerini kullanmayın. Su bazlı veya nonkomedo-jenik ürünleri kullanın.

Problemli bölgeleri hergün yıkayıp temizleyin. Bu bakım, foliküllerin iyileşmesini sağlayabilir.

Sivilce losyonlarını (bezoil peroksid, resorsinol veya salisilik asitleri içeren preparatlar) fazla yağı uzaklaştırmak için kullanın ve sivilceleri soymaktan uzak durun.

Saçınız temiz olsun ve yüzünüzden uzak tutun. Sivilcenin yanındaki infeksiyon işaretlerine dikkat edin. Eğer bir yiyecek net olarak sivilcenizi arttırmıyorsa onu ayırt etmeyebilirsiniz.

Zamanında sivilceyi arttırıcı bir ajan olarak görülen çikolata gibi yiyecekler artık suçlu değildir.

Sivilcelerle oynamayın ve onları sıkmayın. Bunlar infeksiyona ve iz oluşumuna neden olurlar.

Devam eden sivilceler, yangılı kistler veya iz medikal tedaviye gereksinim du­yarlar. Uygun bakım ve tedavi sivilcenin nedbeleşmesini önler. Bazı nadir du­rumlarda yaşlı erişkinlerde ani çıkan ciddi sivilcelerde altta yatan bir hastalık için medikal dikkat gerekmektedir.

Doktorlar sivilcenin neden olduğu nedbeleri kozmetik cerrahi ile tedavi ederler. Kullanılan en önemli prosedürler lazer resurfacing, derinin soyulması veya dondurarak veya kimyasallarla deri soyulmasıdır (peeling).
Peeling yüzeysel nedbeler için kullanılır. Derinin soyulması ciddi nedbeleşen dönen tel fırçalar ile derinin yüzeysel soyulması ile yapılır. Prosedür sırasında doktorunuz lokal anestetik veya topikal dondurucular kullanır. Lazer resurfa-sing derinin dış tabakasını yoğun, puslu bir lazer ışını ile vaporize eder. Genel anestezi veya hastaneye yatış gerekli değildir.

Sizin İçin Seçtiklerimiz