Siğiller

Siğiller virüsler tarafından oluşturulan deri büyümeleridir; ağrılı olabilirler ve diğer insanlara da yayılabilirler.
Siğilin 200’den fazla çeşidi vardır. Vücudun herhangi bir yerinde olabilir; fa­kat en sık ellerde ve ayaklarda görülür. Ayaklarda görülen siğillere plantar siğil denir ve üzerlerine basınç uygulandığından dolayı ağrılı olabilirler.
Duş suyu gibi enfekte bir yüzeyden veya kişilerden direkt temas yoluyla si­ğil bulaşabilir. Derinin dış katmanmdaki hücrelerin hızlı çoğalmasına neden olur.
Her insanın bağışıklık sistemi siğillere değişik yanıt verir. Siğiller çok ciddi sağlık problemi olmayıp, tedavisiz de iyileşebilirler. Siğiller çocuklarda erişkin­lerden daha sık görülse de, bazı erişkinler siğillere karşı bağışıklık geliştirir. Bir çok erişkinde 2 yıl içinde siğil kendiliğinden geçer.

Bazı siğiller ciddi medikal problemler başlatır veya onlara işaret ederler. Genital siğiller cinsel temastan dolayı yayıldıklarından önce te­davi olmaları gerekir. Papilloma virüsünün bazı türleri kadınlarda serviks kan­seri riskini arttırırlar. Kadınlar doğum sırasında da bebeklerine papilloma virü­sü bulaştırarak komplikasyonlara sebep olabilirler.
Reçetesiz satılan topikal ilaçlar bazı siğilleri iyileştirebilir. Enfekte cildin dökülmesini sağlayan salisilik asit içeren ürünlere bakınız. Birkaç hafta boyun­ca günlük kullanım gereklidir. Dikkat: asit normal veya hasarlı deriyi tahriş edebilir.
• Siğillerin vücudunuzun diğer bölgelerine bulaşmasını engellemek için fırça­lama, tarama ve tıraşlamadan uzak durunuz.
Aktivitelerinizi engelliyor ve siğiller sizde rahatsızlık oluşturuyorsa doktorunu-
za başvurabilirsiniz. Sıvı nitrojen veya kuru buz ile dondurma, elektriksel kote-rizasyon, lazer cerrahi veya minör cerrahi siğillerin tedavileri arasındadır.

Sizin İçin Seçtiklerimiz