SICAKLAR, BEBEKLERİ ETKİLEMSİN

Bebeğinizde  huzursuzluk, iştahsızlık ve sürekli ağlama davranışı izliyorsanız muhtemel bir su kaybı söz konusu olabilir. Uzmanlara göre bebeklerde  aşırı su kaybı ise şoka neden olabiliyor.  Terlemeyle birlikte bebeklerin ve çocukların su kaybetmesi nedeniyle mutmele sorunlara karşı, yetişkinlerin önlem almalarında ve dikkatli olmalarında yarar var.
Sıcak çarpması Burun Kanamasına Neden Olabilir

Bilindiği gibi dışarıda hava kaç derece olursa olsun vücut iç sıcaklığı 36.5-37 derecedir.  Aşırı sıcakta güneş altında uzun süre kalındığında terleme metabolizmasının bozulur ve vücut iç ısısının artar. ‘İç ısı yükselip terleme metabolizması bozulunca ani iç ısı yükselmesiyle çocuk şoka girebiliyor. Yüz kızarması, bayılma, çarpıntı gibi belirtiler ortaya çıkabiliyor. Çok sıcak havalarda çocukların sabah saatlerinde saat 10.00’a kadar, akşam ise saat 17.00’den sonra dışarı çıkarılması uygundur.

Sıcak çarpması yaşayan çocuk serin bir yere götürülmeli. Su içmesi sağlanmalı, ılık bir duş yaptırılmalı. Eğer çocuğun bilinci kapalıysa sağlık ekibi çağrılmalı.’

Aşırı sıcaklarda çocuklarda burun kanamasının da sıkça görülmektedir. Bu kanamalar, aşırı sıcağın etkisiyle burun içindeki mukozanın çatlamasından kaynaklanmaktadır.

Önlem olarak burun içine nemlendirici burun kremleri uygulamak mümkün.  Önemli bir konu da burnu kanayan çocukların yatırılmaması. Eğer burnu kanayan kimsyi yatırırsanız, kan genize doğru gider ve çocuğun boğulmasına neden olabilir. Bunun yerine çocuk öne doğru eğilmeli ve buruna tampon uygulanmalı. Burun kanamasının durmaması halinde ise mutlaka çocuk doktora götürülmeli” dedi

Sizin İçin Seçtiklerimiz