Sıcak Kemoterapi Yaşam Şansı Artıyor

Medical Park Samsun Hastanesi’nde yeni uygulanan yöntemle karın içi kanser tedavisinde karın içi organlara ait ve karın içine yayılmış kanserlerin tedavisi için sıcak kemoterapi uygulamaya başladığı bildirildi. Genel Hastanenin Cerrahi Kliniği cerrahları, bu yöntemin ileri evre kanser tedavilerinde yaşam şansını artırdığını belirtiyor.

Edinilen bilgilere göre, Türkiye’de birkaç merkezde daha gerçekleştirilebilen bu tedavi yöntemi ile sıcak kemoterapinin cerrah ve hasta açısından güç olsa da son evredeki hastaların sağlıklı yaşam şansını artırmak için önemli. Kalınbağırsak, yumurtalıklar ya da rahim gibi karın içi organların karnın içine ve karın zarına yayılmasının, çoğu kez hastalığın son evresi kabul edildiğinin belirten, Doç. Dr. Koray Topgül, “Ne yazık ki bu hastalar çok daha hızlı bir şekilde kaybedilmektedir. Tedavide temel olan karın içindeki tümörlerin ve periton dediğimiz karın zarının tamamının çıkarılması ve takiben karın içinin kemoterapi ilaçları ile yıkanmasıdır. Tedavinin bu iki kısmı da tam olarak yapılmalıdır. Aksi takdirde beklenen etki elde edilemez. Biz bu hasta grubunu tedavi edebilmek için bu yöntemi kullanmaya başladık.”

Kemoterapinin hem normal hem de sıcak ısıda uygulanabildiğinin altını çizen Doç. Dr. Topgül, “Sıcak kemoterapi daha etkili, ancak daha masraflı bir yöntemdir ve hemen ameliyatın sonunda hasta uyandırılmadan uygulanır. Bu tedavi yöntemiyle kalın bağırsak, yumurtalık-rahim ve bazı periton kanserleri ile mide kanserlerinin bir kısmında hastalığın son evresinde olduğu kabul edilen, karnın asitle dolduğu hastalar tedavi edilebilmektedir. Cerrahisi oldukça zordur ve cerrahi süresi 6-10 saat civarındadır. Hastaların bu tedaviden yararlanıp yararlanmayacağı, hastanemiz ‘Onkoloji Konseyi’ tarafından tartışılmakta ve bu multidisipliner toplantı sonucuna göre tedavi uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemi hem cerrah hem de hasta açısından güç olsa da son evre kabul edilen hastaların sağlıklı yaşam şansını artırmak en büyük amacımızdır.” ifadelerini kullandı.

Haberin Kaynağı:
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1234546&title=karin-ici-kanser-tedavisinde-sicak-kemoterapi-yasam-sansini-artiriyor

Sizin İçin Seçtiklerimiz