Selülit

Selülit Sorunu hakkında Kısa bilgilerSelülit, İnsan vücudunun olağan belalarından biridir 🙂 Şaka bir yana, kadınların görsel estetik kaygılarını artıran Selülit için neler yapılabilir, pratik olarak kendi kendimize uygulayabileceğimiz kısa ipuçları veriyoruz…
Selülit, birkaç günde yavaş olarak çıksa da birkaç saat içinde de hızla gelişebilir. Lokalize lezyon olarak kırmızımsı, ağrılı ve deride ısı artışı olmaktadır. Ateş ve şişlik beraberinde görülebilir. Deride oluşan bir çatlak nedeniyle bakteri veya mantarın oluşturduğu bir infeksiyon sonucunda ortaya çıkar ve derinin daha derin tabakalarını tutabilir.
İyi bir hijyen ve düzgün bir bakım bu tip infeksiyonlarm oluşmasını engel­ler. Fakat bakteriler derinin herhangi bir yerinden örnek verilecek olursa çok kü­çük çatlaklar veya soyulmalardan mesela burun deliklerinin veya deriye yapı­lan ufak bir delikten girerler. Selüliti veya diğer yara infeksiyonlarmı önlemek için şunları yapmalısınız:


Yarayı temiz tutmalısınız.
Antibiyotikli krem veya merhem kullanmalısınız. Eğer bir kızarıklık oluşur­sa merhemi kullanmayı bırakmalı, eczacınız veya doktorunuzla görüşmelisi­niz. Bazı insanlarda bu merhemlerin içindeki maddeler bu kızarıklıkları ya­pabilir.
Yaranın üzerini bir bandajla kapatarak temiz ve bakterilerden uzak tutun. Boşalan olan kabarcıkları kabuk oluşana kadar kapatmalısınız.
• Bandajı günlük olarak, kirlendikçe veya ıslandıkça değiştirmelisiniz.
Ateş ve de şüphelendiğiniz bir selülit varsa doktorunuzla temasa geçmelisiniz. Antibiyotikler infeksiyonun dağılmasını ve de ciddi hasar vermesini önler.

Sizin İçin Seçtiklerimiz