SEDEF HASTALIĞI

Sedef hastalığı bazı insanlarda ılımlı bir kaşıntı, bazılarında ise tüm yaşamını etkile­yen ciddi bir rahatsızlık ve deri değişikliği meydana getirmektedir.
Birçok insanda sedef hastalığı kalın, gümüşümsü pullar ile kaplı kuru, kırmızı le­keler halindedirler. Çok küçük pullanma alanından hasarlanmış geniş deri alanı da olmaktadır. Diz, dirsekler gövde ve kafa derisi en sık rastlanan bölgelerdir. Kafa de­risindeki yamalar, kepeği andıran gri-beyaz pullar şeklinde dökülürler.
Ciddi durumlarda püstül, yarıklaşmış deri, kaşıntı ve hafif kanamalı veya ağrılı eklemler gelişir. Ek olarak el ve ayak tırnakları parlaklıklarını kaybederler ve el ve ayaklarda küçük çukurcuklar oluşur.
Bu deri döküntüleri, en dış tabakasındaki derinin hızla çoğalması sebebiyle geli­şir. Bir çok insanda sedefe karşı bir yatkınlık kalıtılır. Kuru cilt, deri hasarlaşmaları, infeksiyonlar, birtakım ilaçlar, obezite, stres, güneş ışınına maruz kalmamak belirti­leri arttırır. Bu durum bulaşıcı değildir. Vücudunuzun diğer bölgelerine bulaştır­mazsınız veya diğer insanlara dokunmak ile bulaşmaz. Sedef, tipik olarak tekrarlar belirli azlıklar halinde ortaya çıkar. Belirtiler ara vererek haftalar veya aylarca de­vam edebilir.

Genel sağlığınız iyi olmalı: dengeli beslenme, yeteri kadar dinlenme ve egzersiz.
Normal kiloda olmalısınız. Sedef deri yarıklarında veya kıvrımlarında oluşur.
Kaşınmaktan, sürtünmekten veya pulların soyulamasından uzak durun.
Pulların dökülmesi için günlük olarak banyo yapın. Sıcak su ve sert sabun kul­lanmayın.
Derinizi nemli tutun.
Sabun, şampuan,temizleyiciler veya salisilik asit içeren merhemleri kullanın
Ilımlı güneş ışınına maruz kalın bronzlaşmaktan uzak durun
Belirtiler çok kötü olduğunda reçetesiz satılan yüzde 0.5’lik veya l’lik hidrokor-tizonlu kremleri kullanın.
Eğer kendi kendine bakım ilaçları işe yaramazsa daha kuvvetli kortizon kremleri ve­ya değişik tiplerde fototerapiler rönerilebilir. Fototerapi medikasyon ve ultraviyole ışın içeren bir kombinasyondur. D vitamin (Dovonex) içeren deri merhemleri biraz ra­hatlatma yapabilir. Ciddi durumlarda metotreksat gibi antikanser ilaçlar veya organ naklinde organ reddini önleyen ilaçlar verilebilir.
Benler pigment hücreleri kombinasyonu olup genellikle güzellik sembolleridir. Saç, kıl içeriğine sahip olup deriden kabarık, kırışık veya yaşlandıkça da düşebilirler. Bazı nadir olgularda kanseröz olabilirler.
Eğer bende bir değişiklik mesela ağrı, kanama, yangı olursa sağlık görevlisine danışın. Doğumdan beri olup tırnaklarda genital bölgede olan benleri dikkatli izleyin. Büyük benler özel bir problem olup, kan­ser açısından yakın takibe alınmalıdır.
Sağlıklı benler kesilmedikleri ve zedelenme olmadıkları sürece özel bir bakıma ge­reksinim duymazlar. Normal cilt bakımı yeterlidir.

Sizin İçin Seçtiklerimiz