Salvador Dali Kimdir? Kısaca Hayatı

salvador dali ve eşi

Salvador Dali’nin Çocukluğu

Salvador Dali, 11 Mayıs 1904’de İspanyanın Katalan Bölgesinde bir köyünde doğdu. Babası Salvador Dalí i Cusí ile annesi Felipa Domenech Ferres’in bir çocukları doğmuş, fakat Dali’nin doğumundan 9 ay önce ölmüştü. Ailesi ölen abisini çok sevdikleri için kendisine abisinin ismi olan Salvador ismini koydular.

Anne ve babasının ölen abisine olan sevgilerinden dolayı kendisine ilgi göstermemeleri Salvador’u olumsuz etkilemiş, dikkat çekmek için marjinal davranışlarda bulunmuştur. Dali ilerleyen yıllarında, çocukken yaşadığı bu psikolojik ruh halini şu sözleriyle anlatır; “Doğar doğmaz tapınılan bir ölünün ayak izlerinden yürümeye başladım. Beni severken hala onu seviyorlardı aslında. Belki de benden çok onu.. Babamın sevgisinin bu sınırları yaşamımın ilk günlerinde itibaren çok büyük bir yara oldu benim için.”Yaşadığı bu olay Salvador Dalinin karakterinin oluşmasında da büyük rol oynamıştır.10 yaşında ilk “Hasta Çocuk” adlı ilk resim çalışmasını yaptı.Daha sonra resim kursuna giderek öncelikle karakalem olmak üzere resim kabiliyetini geliştirdi.

Salvador Dali yumurta Tablosu

Salvador Dali’nin Gençlik Yılları

Gençlik döneminde Madrid San Fernando Akademisine başladı ancak disiplinsiz tavırlarından dolayı okuldan uzaklaştırımlmıştır. Daha sonra ikinci kez okula kabul edilen Salvador yine aydı davranışları sergilediği için okultan temelli atılmıştır. Eserlerini dadaizm ve kübizm tarzında veren Dali, o dönem bu teknikler Madrid’de yaygın olmadığı için, sanat camiasında hemen dikkat çekti.

1929 yılında Bir Endülüs Köpeği adlı kısa filmini çekti. O yıl yeniden Paris’e giden Dali, sürrealist akımın önde gelen sanatçılarından André Breton ve Paul Éluard ile tanıştı. Ancak bu tanışmanın yanında bir de ilerleyen yıllarda Dali’nin hayatını birleştireceği, Éluard’ın karısı Gala yer alıyordu. Tanıştıkları ilk andan itibaren birbirlerinin ilgisini çekmiş ve tutkulu bir aşk yaşamaya başladılar.

salvador dali ve eşi

Salvador Dali’nin Evlilik Hayatı

Salvador Dalinin kadınlarla arası hiç iyi değildi.Onları sadece cinsel bir meta olarak görüyordu. Bu düşüncesi 1926 da Gala ile tanışıncaya kadar devam etti.Gala ile tanıştıktan sonra büyük bir aşk ve tutkuyla ona bağlandı ve 1934 yılında evlendiler.Gala ona sanat hayatında çok yardımcı oldu.  Gala; Dali için bir aşık, bir arkadaş, esin perisi ve model danışman ve herşeyin ilersinde varlığının yöneticisi olacaktır. Port Lligat’de ev alarak buraya yerleştiler.İspanya iç savaşları daha sonrada Dünya savaşlarından kaçarak bu vesileyle dünyayı dolaştılar.

Newyork’a yerleşti, ama arada sırada geri dönüyordu. 1966’da Newyork modern sanatlar müzesinde 1966’de ona bir retrospektif adadılar. Gala 3 sene sonra 1982’de öldü. Galanın ölümü onu çok etkilemişti.Bu olaydan sonra çok az resim yapmıştır. Dali Galanın mezarının bulunduğu yerden ev alarak buraya yerleşti ve burada son eserlerini yaptı.

23 Şubat 1989’da Figueras hastanesinde, 84 yaşında öldü. Cesedi ilaçlandı; ve Figueras’daki müzesine hakim olan dev kubbenin altına gömüldü.

BeyazEgitim.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.