Şakir Eczacıbaşı’yı kaybettik

Şakir Eczacıbaşı’yı kaybettik!
Kültür ve sanat çalışmalarına verdiği üst düzey katkılarla tanınan örnek işadamı Şakir Eczacıbaşı’nın hayatını kaybettiği bildirildi. 81 yaşında vefat eden Şakir Eczacıbaşı’nın bir süredir rahatsız olduğu belirtildi. 17 yıldır bu görevini sürdüren Eczacıbaşı önderliğindeki İKSV, uluslararası 5 sanat festivali düzenledi. 1993-1996 yılları arasında Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı da yapan işadamı, aynı zamanda iyi bir fotoğraf sanatçısıydı. Yurt içinde ve yurt dışında 36 fotoğraf sergisi düzenleyen Eczacıbaşı sanata verdiği destek ve katkılarıyla biliniyordu.

Fransa’nın “Sanat ve Edebiyat Şövalyesi Nişanı” ve “T.C. Devlet Üstün Hizmet Madalyasıyla” ödüllendirilen Şakir Eczaçıbaşı’nın ölüm haberi iş ve sanat dünyasını üzdü.

Şakir Eczacıbaşı:
1929 yılında İzmir’de doğdu. Robert Kolej’den sonra, Londra Üniversiîesi’nde eczacılık okudu. Yurda dönünce bir süre gazetecilik yaptı. “Sanat Yaprağı, ‘Tıpta Yenilikler” gibi dergileri yayınladı.

“Eczacıbaşı Kültür Filmleri” dizisi kapsamında hazırladığı “Renk Duvarları”, 1964 yılında Avrupa Konseyi’nin “Kültür Filmleri Ödülü”nü kazandı. Kuruluşuna öncülük ettiği Türk Sinematek Derneği’nin on yıl başkanlığını yaptı. 1970’li yıllarda Eczaçıbaşı İlaç Kuruluşu Genel Müdürü, 1980’de Eczacıbası Topluluğu icra Kurulu Başkanı, 1993’te ise Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

Fotoğraf yapıtlarıyla yurt içinde ve dışında seçkin bir yer edindi. Türkiye’de 13, Batı ülkelerinde 23 fotoğraf sergisi düzenledi. “Anlar/Moments”, “Türkiye Renkleri”, “Kapılar Pencereler” İsimli seçkin fotoğraflarını içeren albümleri yayınlandı.

1968’den buyana, “Eczaçıbaşı Renkli Fotoğraf Yıllıklarımı çıkaran Eczacıbası, “Türkiye: Bir Portre” ve “İstanbul Görüntüleri” adlarıyla, seçkin yazar ve fotoğraf sanatçılarının katıldığı iki kitap hazırladı. Bernard Shaw’dan “Gülen Düşünceler”, Oscar Wilde’dan “Tutkular, Acuiar, Gülümseyen Deyişler” adıyla yaptığı derleme kitapları büyük yankılar uyandırdı. 1996’da iş yaşamından ayrıldı.

Fransa’nın “Sanat ve Edebiyat Şövalyesi Nişanı” ve “T.C.Devlet Üstün Hizmet Madalyasıyla ödüllendirilen Şakir Eczaçıbaşı, 1993’ten bu yana, “İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yapıyor.

Sizin İçin Seçtiklerimiz

1 Yorum

  1. Şakir Eczacıbaşı’nın ölümüyle, kültürün sanatın ve eğitimin önemli bir neferi eksilmiştir. Onu kaybetmek geçekten büyük üzüntü. Şakir Eczacıbaşı tüm işadamlarının örnek alması gereken büyük bir insandı. Örnek bir kişikti. Allah rahmet eylesin.

Comments are closed.