Saçkıran nedir, En İyi Tedavi Yöntemi Hangisidir?

Saçkıran Nedir?Bir çok kişiyi psikolojik olarak etkileyen saç dökülmesi son yıllarda en çok çözüm aranılan estetik olgu diyebiliriz.  Saç dökülmesinin bir çok nedeni ve çeşidi vardır. Saç dökülmesi fizyolojik olabileceği gibi Androgenetik saç dökülmesi yani Erkek tipi saç dökülmesi de olabilir. Yine kadınlardaki saç dökülmesi, Trikotillomani ve Traksiyon kelliği gibi kişiye bağlı saç dökülmeleri de görülmektedir.  Alopesi Areata (Saçkıran) ise daha değişik bir görüntü sunmasına rağmen geçici bir saç döküntüsü halidir. Magazin basınında Okan Bayülgen saçkıran oldu başlığıyla ilgi odağı olan  saçkıran, tıbbi adı  Alopesi Areata olan ve saçların küçük dairesel şekillerde dökülmesi rahatsızlığıdır. Saçkıran genellikle genç ve orta yaş kadın veya erkeklerde gözükebilir. Döküntüler madeni para büyüklüğündedir.  Başta veya sakal bölgesinde 2.5 santimetre çapında bir veya daha fazla dairesel şekillerde saç dökülmesi görülür. Kadınlarda ve erkeklerde saç bakımı, saç bakım ürünleri, şampuanlar, bitkisel kürler ve uygulamalar, saç ekimi gibi kozmetik arayışların öncüsünü çektiği yaygın bir sorun haline gelen saç olgusu önemini artırarak devam etmektedir.  Perukla başlayan sürecin değişik metotlarla uygulanan saç dikimiyle devam etmektedir.

Cilt ve saçların tüm hücreleri  belirli frekanslarla dökülmektedir. Cilt hücreleri ortalama olarak 28 ila 45 günde bir dökülmektedir. Saçlar için bu döngü ise 4-6 yıldır.  Saçların dökülmesi toptan olmadığı için hemen her gün döküldüğüne tanık olunur.  Dökülme evresine giren mutlaka 50-100 saç teli bulunmaktadır. Bu durum da günlük saç dökülme miktarının 50-100 saç teli olmasının normal olarak karşılanmasını gerektirmektedir. Genel sağlıklı olma halinde ise dökülen saçın yerine, saç kökünün ürettiği yeni bir saç teli gelecektir.

Saç dökülmesinin hangi periyotta kaç tel olacağının sabit bir kuralı yoktur.  Bu durum kişinin toplam terminal saç sayısı, saçlarının yaşam döngüsünün ortalama süresi ve genetik özelliklere de bağlıdır. Kişinin metabolik özellikleri yanı sıra, saçlarının fiziksel bakımı veya bakımsızlığıyla ilgilidir.  Fiziksel etkilerden kasıt yıkama suyu, kullanılan şampuan ve fırçalama gibi unsurlardır.  Kopan ve kırılan saç telleri de dikkate alınmalıdır çünkü bunlar görünürde dökülen saç sayısını arttırmaktadırlar.  Esas olarak döküldüğü sanılan saçların çoğu bazı nedenlerle kırılmış olan saç telleri olabilmektedir.

Alopesi Areata – Saçkıran

Halk arasında daha çok saçkıran olarak  bilinen ve metal para büyüklüğündeki öbek öbek döküntüler genel olarak daire şeklindedir.  Saçkıran vakalarında genellikle  kendiliğinden iyileşme görülür. Yani dökülen saçların yerine bir süre sonra yeni saç telleri çıkar. Sanatçı Okan Bayülgen gerçekten mi saçkıran oldu yoksa saçkıran modelli saç mı kazıttı bilinmez ama sonuçta saçkıran gelip geçicidir ve özel bir tedavi gerektirmez. Saçkıran hastalığının nedeni tam olarak bilinmiyor ancak yoğun stres, üzüntü nedeniyle tetiklendiği düşünülmektedir. Saç dökülmesinden, yalnızca saçları etkileyen bir otoimmün süreç sorumlu tutulmaktadır. Bu süreçte stresin payı büyüktür.

 Saçkıran Tedavi Yöntemleri

Hastalığın tedavisinde öncelikle stres, immün sisteminin (bağışıklık sistemi) zayıflaması, vitamin eksikliği gibi tetikleyici faktörlerin ortadan kaldırılması hedeflenir. İlerlemeye meyilli veya uzun süreli olgularda kortizon tedavisi önerilmektedir. Bu tedavi, saçsız olan alana sulandırılmış kortizonun lokal enjeksiyonu veya mezoterapi tekniği ile prokain enjeksiyonları ya da kalçadan enjeksiyonlar şeklinde olabilmektedir. Son yıllarda UV kabin uygulamaları da tedavi seçenekleri arasında yer almaktadır.

Sarımsakla Saçkıran  Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu yöntem tıbbı bir yöntem olmayıp önereceğimiz bir olgu değildir. Bununla birlikte yaygın olarak sarımsak, tedavide kullanılmaktadır. Öyle ki bir çok berber bu uygulamayı bizzat kendisi yapar hale gelmiştir. Sarımsağın kendisi yani doğal hali  direk olarak dökülme alanına sürülerek uygulanırken bazen çok tehlikeli uygulama şekline de rastlanmaktadır. Öyle ki bazen bu dökülen alanların jiletle çizilip kanatıldığı o bölgeye de sarımsak sürüldüğü anlatılmaktadır.
İşin aslı şudur:
uygulamada sarımsağın kendisi kullanılacaktır, sarımsak yağı, sarımsak şampuanı kesinlikle uygulamaya dahil edilmeyecektir. Hijyen kurallarına yüksek oranda uyulacaktır. Sarımsak ortasından ikiye kesilir, kesilen ağzı dökülen alana sürülür. Sürme miktarı ise cildin kızarma haline kadar sürmelidir.  Dökülen alanının cilt yüzeyi hafif kızarıncaya kadar sürülmelidir. Ciltte olası yanma hissinden çok yara oluşturmamaya özellikle dikkat edilmelidir. Sarımsakla saçkıran tedavisi yönteminde uygulamanın günde 3-4 defa olması öneriliyor. Saç çıkma süresinin de bazı durumlarda 3-4 ay sürdüğü belirtiliyor. Tekrar etmek gerekirse, saçkıranın tedavisi için öncelikle bir cildiye uzmanına gidilmesi şart. Biz burada sarımsakla yapılan işlem hakkında sadece bilgi vermiş olduk.

Sizin İçin Seçtiklerimiz