SAÇ DÖKÜLMESİ KAÇINILMAZ MI?

SAÇ DÖKÜLMESİNİN ÖNÜNE GEÇİLİR Mİ?
Genellikle erkeklerde saç dökülmesi 40 lı yaşlarda bir sorun olarak gündeme gelmektedir.  Tabiiki sağlıklı ve parlak saç, genel sağlığın iyi halinin göstergesidir. Sonuç olarak bir çok insan saç dökülmesinin işaretlerinde veya saç incelmesi durumlarında kor­kuyla çekinir.
Eğer saçınız inceliyorsa, günde 50 ile 100 adet saç dökülmesi normal oldu­ğundan rahat edebilirsiniz. Tırnak ve cildiniz gibi saç da büyüme ve dinlenme döngüsüne girer. Yavaşça olan incelme yaşlanmanın doğal bir parçasıdır.
Kellik, sıkça herediter (kalıtsal) olarak görülür, 40 milyon erkeği ve 20 mil­yon kadını etkiler. Erkek tipi saç dökülmesi saç çizgisinde incelmeyle başlar ve tepedeki saçların dökülmesi şeklinde devam eder. Kadınlarda sık görülen kel­likte, kel yamaları nadirdir. Kadınlarda tüm saçlarda bir incelme görülür. Gene­tik yatkınlık, hormonlar ve yaş sık görülen kellikte etkili rol oynarlar bunun için ilerideki halinizi diğer aile fertlerine bakarak tahmin edebilirsiniz.
Erkek tipi kellik, tipik olarak tepe ya da saç çizgisinden bafllayan dökülme ile karakterli­dir.
Saç dökülmesi saçın büyüme dönemindeki problemlere bağlıdır. Diyet, me-dikasyonlar, hormonlar, gebelik, uygunsuz saç bakımı, yetersiz beslenme, altta yatan hastalıklar ve diğer faktörler saç kökünü dinlenme fazına sokar ve saçın incelmesine sebep olur.


Ani saç dökülmesi alopsi areata denilen yama tarzında saç dökülme hadise­sine verilen addır. Bu ender durum, düz 7 cm kadar büyüklükte olan dökülen yama tarzında kelliktir. Stres ve ailesel yatkınlık bunun nedeni olabilir. Alopesi areata tedavisiz kendiliğinden haftalar veya yıllar içinde geriler.
Saç dökülmesi engelleyen sihirli bir silah yoktur fakat şu öneriler saçınızı sağlıklı kılacaktır:
Dengeli beslenin.
Saçınızı nazikçe tarayın. Mümkün olduğunca doğal olarak kurumasını sağlayın.
Topuz, atkuyruğu gibi sıkı saç modellerinden uzak durun.
Şiddetli bir şekilde saçınızı çekme ve sarma hareketlerinden uzak durun.
Sık görülen kelliği önlemek için saç bakım uzmanları ile stil teknikleri araştırın.
Minoksidil gibi reçetesiz satılan ilaçlar bazı insanlarda yeni saç çıkmasını başlatabilir. Diğer medikasyonlarm yararı ispatlanmamıştır.
Genetik sık görülen kellik için bir tedavi yoksa da sağlık danışmanınıza medi-
kal tedavileri ve saç ektirme işlemlerini sorabilirsiniz. Ani saç kaybı, tedavi olunması gerekli olan altta yatan bir hastalığı işaret edebilir. Bu durumda dok­torunuza başvurunuz.
Kafa derisinde, kaşlarda kırık saçlar ve yer yer saç dökülmesi varsa, çocuğunuz saçlarını yoluyor olabilir. Bu trikotilomani adı verilen davranış bozukluğunun göstergesidir. Yama şeklinde olan kellik mantar infeksiyonun göstergesidir. Sağlık danışmanınızla görüşünüz.

Sizin İçin Seçtiklerimiz