PREMATÜRE BEBEK

PREMATÜRE BEBEKLERİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Prematüre bebeklerin en belirgin özelliği küçük olmalarıdır. Zamanında, normal olarak doğan bebekler genellikle 2700 – 3700 gram arasında olmalarına rağmen prematüre bebekler genellikle 2500 gramdan küçüktür. Bebek ne kadar erken doğarsa o kadar küçük olacaktır. Daha önce prematüre bebek görmediyseniz bebeğinizi ilk görüşte oldukça şaşırabilirsiniz. Bütün bebekler doğumdan sonra biraz tartı kaybederler; bu nedenden dolayı birkaç gün sonra bebeğiniz daha da küçük gözükebilir. Diğer yandan, prematüre bebeklerin başları, vücutlarına oranla daha büyüktür. Bu durum normaldir ve bebek büyüdükçe vücutları da büyür ve aradaki farkı kapatarak normal bir çocuk haline gelirler.
Prematüre bebekler, normal doğan bebeklerden daha kısa boyludurlar ancak ince görünümlü olduklarından dolayı sanki uzunmuş gibi görünebilirler. Prematüre bebeklerin cildi ince ve parlaktır; bu yüzden cilt altındaki kan damarları, kaburgalar ve kasları rahatlıkla görülebilir. Bu durum, yağ dokusunun azlığından dolayıdır çünkü normal şartlarda yağ dokusu gebeliğin son aylarında gelişmektedir. Bazen, prematüre bebeklerin karınları, diğer bebeklerinkinden daha şiş ve bombe görülebilir. İlk günlerde prematüre bebeklerin cildinde ince, ipeksi kıllar olabilir. Bu kıllar, bebek normal doğacağı zamana ulaştığı zaman kendiliğinden kaybolacaktır. Prematürelerin tırnakları kısa ve yumuşaktır, kaşları ve saçları olmayabilir. Kulakları yumuşak ve kıvrımlı olduğu için hangi tarafa doğru yatarlarsa kulakları da o tarafa doğru katlanacaktır.
Prematüre bebeklerin sinir sistemi ve kasları yeteri kadar olgunlaşmadığı için hareketleri kontrolsuz ve düzensizdir. Kolları ve bacakları gergin olarak yatabilecekleri gibi hangi pozisyonda yatırırsanız o pozisyonda da kalabilirler. Prematüre bebekler, normal bebeklere oranla çok daha hızlı, karmaşık ve düzensiz hareketler yapabilirler.
Yoğun bakım ünitesine alınan bebeğiniz 24 saat kontrol ve gözlem altındadır. Kuvöz veya üzerinde özel ısıtıcısı olan açık yataklarda yatan prematüre bebeğinizin çıplak olduğu ve yalnızca bezinin bağlı olduğu dikkatinizi çekecektir. Bu şekilde doktorlar ve hemşireler bebeğinizi sürekli gözlem altında tutmakta ve deri renginde ve bebeğin durumunda meydana gelebilecek değişiklikleri kolayca tespit edebilmektedirler. Bebeğinizin eline, göğsüne, karnına, bacağına ve ayağına bağlanmış olan çeşitli kablolar yardımıyla bebeğinizin kalp atışları, solunumu ve oksijen durumu sürekli olarak izlenmektedir. Bu kablolar bebeğinize herhangi bir rahatsızlık vermediği gibi monitorlar da gereğinde sesli veya ışıklı alarmlar ile bebeğinizdeki değişiklikleri haber verecektir. Gerektiği zaman bebeğinizin topuğundan alınan birkaç damla kan ile bebeğinizin kan şekeri, oksijeni ye diğer madeler incelenecektir. Bebeğinizin durumu düzeldikçe hemşireler giydirmenizi isteyecektir. Çünkü giyinik sağlı prematüreler daha hızlı kilo alırlar.

PREMATÜRE BEBEKLER NELER YAPAR?

Prematüre bir bebek birçok yönden normal bebeklerden farklı şekilde davranır. Bunlardan bazıları şöylece sıralanabilir:
* Uyku: Prematüre bir bebek günde ortalama 15-22 saat uyur ki bu da normal bir bebeğin uyku süresinden daha fazladır.
* Ağlama: Prematüre bir bebek nadiren ve zayıf bir sesle ağlar. Bebek büyüyüp olgunlaştıkça ağlamasının şiddeti ve sıklığı artar.
* Hareket: Prematüre bir bebek vücudunu bir bütün olarak hareket ettirir ve yüksek sese, parlak ışığa veya ani hareketlere karşı normal bebekten daha şiddetli tepki gösterir.
* Beslenme: Prematüre bebek, normal bir bebek gibi emmeyi aramaz. Zaten başlangıçta emme ve yutma refleksleri de gelişmemiştir. Bu refleksler genellikle 34. haftayı doldurduktan sonra gelişir. Hıçkırık, tüm bebeklerde görülebilir ve prematürelere özel bir rahatsızlık vermez.
* Yakalama: Prematüre bir bebek herhangi bir nesneyi veya eli yakalayamaz. Bebeğin gelişimsel yaşı 40 haftayı doldurduktan sonra yakalama refleksi kuvvetlenir.

Sizin İçin Seçtiklerimiz

9 Yorum

 1. iyi akşamlar yeğenim 6aylıkken 790grm olarak 5gün önce doğdu şuan 750gr. erken doğum olduğu için şuan yoğun bakım küvezinde 2gün önce süt verildi mücadele veriyor ama çok korkuyoruz bebek doğum hastanesınde yatıyor enazından soruma cevap verip yardımcı olursanız cok memnun olurum sımdıden tesekkurler..

  1. Anlattıklarınıza göre bebeğiniz yaşama tutunmuş. Gerekli açıklamayı doktorlarınız yapar. Biz sadece umut ediyoruz ve inanıyoruz ki yeğeniniz sağlığına kavuşacaktır.

 2. benim kızım 1280 gr doğdu. şu an 14 aylık daha yürümüyor ama esas proplem vücudunda kasılmalar var. nörolok beyinde bir proplem olabileceğini söyledi. 2 ay sonraya tomogrofi verdi. fakat endişeliyim. bu durum sadece ilriki hayatında bir şeye sıkıldığında vücudunun kasılacağını söyledi. erken doğanlarda vücut kasılması normal mi

 3. merhaba… bebeğim bundan 3 ay önce 28 haftalıkken 1000 gr ağırlığında dünyaya geldi… bir hafta önce hastanenizden taburcu olduk… bebeğim şu an 1650 gr ağırlığında ve sağlığı gayet yerinde… sizlere çok şey borçluyuz… ilginiz için çok teşekkür ederiz… vanda olduğum ve olduğunuz sürece sizleri oğlumla ziyaret edeceğiz…:)))

 4. hocam bebeğimiz 27. haftada doğdu. 31 temmuzdada taburcu oldu yaklaşık 50 gün yoğun bakımda yattı bizim sorunumuz şöyle taburcu olurken 1800 gramdı sonra 1950 grama kadar çıktı şimdi 1750 grama kadar düştü ne yapmalıyız kilosu yaklaşık 200 gram düştü doktoru normal dedi doktoruna götürdük kan verdiler ne yapmalıyız

  1. Bülent bey hayırlı ömürlü olsun. Takibini doktorunuz yapıyormuş zaten. Geçmiş olsun. Allah bağışlasın.

 5. merhabalar…benim bebeğim 11 nisanda 34. haftanın başında doğdu..34 gün küvezde yattı…1 aydır kilo almaya başladı şu an 4.500 gr ama daha başını tutamıyor..:((diğer herşeyi normal nöroloji dr na götürdüm fizik dr una yönlerdirdi egzersiz yaptırıyoruz başka ne yapmamız gerekli yardımcı olursanız sevinirim…

 6. merhaba benim yeğenim 32 haftalıkken doğdu ama gelişimi 1 ay geriydi annesinin tansiyonu yükseldiği için beslenememiş anne hamilelik zehirlenmesi geçirdi bundan dolayı bebeği erken aldılar şuan 7.ayına girdi ama kilo almıyor zayıf iştahı o kadar yok ne yapmamızı önerirsiniz

 7. merhaba benim oğlum 28 hafta 4 günlük doğdu şuan küvezde 63.günümüz ama halen kilo alamıyor süt verdiklerinde şişiyor sadece 500 gr alabildi bu 63 günde preeklemsi nedeniye erken doğum yaptım bu sorun nasıl çözülür birde enfeksiyon kapmış bağırsakları kana geçmiş:(

Comments are closed.