PREMATÜRE BEBEK

PREMATÜRE BEBEĞİNİZLE İLGİLİ BİLMEK İSTEDİKLERİNİZ
Tüm anne babalar gibi siz de kendi hayatınızın bir parçası olacak olan bebeğinizi aylarca hayal edip durdunuz. Çocuğunuzun giysilerini özenle hazırladınız, belki yatağı ve odasını bile düzenlediniz. Ancak bebeğiniz beklenen vakitten önce yani prematüre olarak dünyaya geldiğinden dolayı bu plan ve hazırlıklarınızda değişiklikler yapmak gerekecektir. Bu kitapçık, sizin prematüreliği daha iyi anlamanız, bebeğinizin ihtiyaçlarının neler olduğunu ve yapılan işlemlerin anlamını daha iyi kavramanız için hazırlanmıştır. Bebeğinizin durumu ve problemleri hakkındaki en doğru bilgileri muhakkak ki bebeğin tedavi ve bakımından sorumlu olan sağlık personeli verecektir. Bu kitap sadece bir yardımcıdır. Bebeğinizle ilgili her konuda doktorunuza soru sormaya lütfen çekinmeyiniz.

YENİDOĞAN YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ

Erken doğan bebeklerin özel bir bakıma ihtiyacı olduğu için sizin bebeğiniz de yoğun bakım ünitesinde gözlem altına alınmıştır. Bu ünitede bebeğinizin bütün sağlık sorunları Çözümlenmeye çalışılacak ve sağlıklı büyüme gelişmesi sağlanacaktır. Burada Özel olarak yetiştirilmiş doktorlar, hemşireler ve diğer sağlık personeli bulunmaktadır.
Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde en son teknolojiyi kullanan, özel cihazlar vardır. Böylece bebeğinizin tüm vücut fonksiyonları izlendiği gibi, çevre ısısı, nemi ayarlanmakta, gerektiğinde solunuma destek sağlamaktadır.

PREMATÜRELİK NEDİR?
İnsanda gebelik, son görülen adetin 1. gününden itibaren başlar ve normal olarak 40 hafta (280 gün) sürer. Eğer bebek, 37 haftasını doldurmadan doğacak olursa prematüre olarak kabul edilir. Prematüre bebekler, yalnızca diğer bebeklere göre küçük değillerdir. İç organları tam olarak oluşmuş olmasına rağmen henüz yeteri kadar olgunlaşmamıştır. Örneğin, akciğerleri, böbrekleri ve beyni dış hayata uyum sağlayacak kadar olgunlaşmış değildir.
Annenin sağladığı destek ortadan kalktığından, prematüre bebek birçok sorunla karşı karşıya kalabilir. Bu sorunların cinsi ve ağırlığına göre bebeğe gerekli olan tedavi şekilleri, yoğun bakım veya özel bakım gerekip gerekmediği ve bebeğin hastanede kalış süresi değişir.

BEBEKLER NİÇİN PREMATÜRE DOĞARLAR?
Prematürelik tüm ülkelerde, tüm ırklarda ve tüm sosyoekonomik gruplarda görülebilen bir durumdur ve çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bazı hallerde prematüreliğin nedeni bellidir. Örneğin ikiz ve üçüz bebek bekleniyorsa prematürelik riski de fazladır. İki veya daha fazla bebek, gebelik ilerledikçe anne karnına sığamayacağı için muhtemelen 40 haftayı beklemeden daha erken doğacaktır. Annedeki yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve plasentada meydana gelebilecek bozukluklar da erken doğuma yol açabilen nedenlerdendir.
Ancak prematüre doğumların yaklaşık % 50’sinde belirgin bir neden bulunamaz. Bu konuda çok yoğun bilimsel araştırmalar yapılmasına rağmen doğumun niçin erken başladığı henüz tam olarak bilinmemektedir.

PREMATÜRE BEBEKLERİN ANNE-BABALARI NELER HİSSEDER?
Her insanın beklenmeyen olaylara karşı tepkisi değişiktir. Ancak prematüre bebeklerin anne-babalarında sürekli bir korku hali mevcuttur. Anne-babalar genellikle prematüre doğumdan dolayı kendilerini suçlarlar. Prematüre bir bebeğe sahip olmak bazı sorunları da birlikte getirir. Anne babaların stresi artar, umutlar ve beklentiler en azından kısa vadeli .olarak değişir. Bazıları, gerçek birer anne-baba olarak davranamadıkları için kendilerini suçlarlar. Eğer siz de böyle düşünüyorsanız ve kendi kendinizi suçlamaktan vazgeçemiyorsanız doktorunuzla konuşmanız faydalı olacaktır.
Prematüre bebeklerin anneleri, sanki bir organları eksilmiş gibi kendilerinde bir boşluk hissi duyabilirler. Bu his normaldir çünkü büyük bir İhtimalle, anne bebeğini ayrı bir insan olarak düşünmeye fırsat bulamadan bebek doğmuştur. Bebek ayrı bir insan olarak anne karnında hareket etmeye ve tekme atmaya başlamasından sonra daha iyi algılanabilmektedir. Prematüre doğan bebeklerde bu evre olmadığı için annenin bebeği kabullenebilmesi ilk günlerde zor olabilir. Ayrıca annelerde yorgunluk, endişe, öfke, suçluluk, şaşkınlık ve depresyon gibi belirtiler de olabilir. Prematüre bebeklerin anneleri genellikle ailenin diğer bireylerine karşı hassas ve sinirlidirler. Aynı zamanda arkadaşlarıyla ve hemşirelerle de sorunlar çıkarabilir.ve bebeği dışındaki kimselere veya başka şeylere ilgisini kaybedebilirler. Bazı annelerde yeme ve uyku problemleri olabilir.

Prematüre bebeklerin babalarından da bazı sorunlar olabilir. Genellikle babalar prematüre bebeklerini annelerden daha önce görürler. Kendi sıkıntısına ek olarak anneye de bilgi vermek ve onu hazırlamak zorundadırlar. Doğumdan sonraki ilk saatlerde bebeği gören ve başında bekleyen baba, bebeğin yaşayıp yaşamayacağı ve olayların ne şekilde gelişeceği hakkında ciddi şüphelere sahiptir. Bazı durumlarda, bütün aile bireyleri ve annenin yalnızca bebek hakkında konuşmasından dolayı baba kendini yalnız ve terkedilmiş hissedebilir.
Birçok anne-baba, diğer prematüre bebeklerin anne-babalarıyla konuşmanın kendilerini rahatlattığını belirtmişlerdir. Diğer prematüre bebeklerin anne-babalarıyla konuşabilmek için hastane personelinden yardım isteyebilirsiniz. Bebeğinizi sık sık görmeniz endişelerinizin önemli bir bölümünü giderecektir. Bebeğinizin bakımından sorumlu kişileri tanımak ve prematürelik hakkında daha fazla bilgi edinmek de bu konuda faydalı olabilir.
Prematüre bir bebeğin doğumu sizi yeni insanlar, yeni aletler, yeni teknolojiler ve yeni davranış biçimleriyle karşı karşıya getirecektir. Bu yeniliklere alışmak biraz zor olabilir, ancak unutmayınız ki tüm bu faaliyetlerin ana noktası sizin bebeğinizdir ve herkes ve herşey sizin bebeğinizin iyiliği için çalışmaktadır. Siz de bebeğinizle ilgili sorular sormaktan çekinmeyiniz.

Sizin İçin Seçtiklerimiz

9 Yorum

 1. iyi akşamlar yeğenim 6aylıkken 790grm olarak 5gün önce doğdu şuan 750gr. erken doğum olduğu için şuan yoğun bakım küvezinde 2gün önce süt verildi mücadele veriyor ama çok korkuyoruz bebek doğum hastanesınde yatıyor enazından soruma cevap verip yardımcı olursanız cok memnun olurum sımdıden tesekkurler..

  1. Anlattıklarınıza göre bebeğiniz yaşama tutunmuş. Gerekli açıklamayı doktorlarınız yapar. Biz sadece umut ediyoruz ve inanıyoruz ki yeğeniniz sağlığına kavuşacaktır.

 2. benim kızım 1280 gr doğdu. şu an 14 aylık daha yürümüyor ama esas proplem vücudunda kasılmalar var. nörolok beyinde bir proplem olabileceğini söyledi. 2 ay sonraya tomogrofi verdi. fakat endişeliyim. bu durum sadece ilriki hayatında bir şeye sıkıldığında vücudunun kasılacağını söyledi. erken doğanlarda vücut kasılması normal mi

 3. merhaba… bebeğim bundan 3 ay önce 28 haftalıkken 1000 gr ağırlığında dünyaya geldi… bir hafta önce hastanenizden taburcu olduk… bebeğim şu an 1650 gr ağırlığında ve sağlığı gayet yerinde… sizlere çok şey borçluyuz… ilginiz için çok teşekkür ederiz… vanda olduğum ve olduğunuz sürece sizleri oğlumla ziyaret edeceğiz…:)))

 4. hocam bebeğimiz 27. haftada doğdu. 31 temmuzdada taburcu oldu yaklaşık 50 gün yoğun bakımda yattı bizim sorunumuz şöyle taburcu olurken 1800 gramdı sonra 1950 grama kadar çıktı şimdi 1750 grama kadar düştü ne yapmalıyız kilosu yaklaşık 200 gram düştü doktoru normal dedi doktoruna götürdük kan verdiler ne yapmalıyız

  1. Bülent bey hayırlı ömürlü olsun. Takibini doktorunuz yapıyormuş zaten. Geçmiş olsun. Allah bağışlasın.

 5. merhabalar…benim bebeğim 11 nisanda 34. haftanın başında doğdu..34 gün küvezde yattı…1 aydır kilo almaya başladı şu an 4.500 gr ama daha başını tutamıyor..:((diğer herşeyi normal nöroloji dr na götürdüm fizik dr una yönlerdirdi egzersiz yaptırıyoruz başka ne yapmamız gerekli yardımcı olursanız sevinirim…

 6. merhaba benim yeğenim 32 haftalıkken doğdu ama gelişimi 1 ay geriydi annesinin tansiyonu yükseldiği için beslenememiş anne hamilelik zehirlenmesi geçirdi bundan dolayı bebeği erken aldılar şuan 7.ayına girdi ama kilo almıyor zayıf iştahı o kadar yok ne yapmamızı önerirsiniz

 7. merhaba benim oğlum 28 hafta 4 günlük doğdu şuan küvezde 63.günümüz ama halen kilo alamıyor süt verdiklerinde şişiyor sadece 500 gr alabildi bu 63 günde preeklemsi nedeniye erken doğum yaptım bu sorun nasıl çözülür birde enfeksiyon kapmış bağırsakları kana geçmiş:(

Comments are closed.