Planlanmış Sezaryen Riskli

Normalkoşullarda 38 ile 41 hafta arasında dünyaya gelen bebekler, hamilelelik sırasında çeşitli sağlık sorunları veya riskleri nedeniyle doğum bu haftalardan önceye alınabiliyor. Bazen de anne adayının özel bir tarihte doğum yapma isteği gibi nedenlerle pek çok bebek doğum haftalarından önce dünyaya getiriliyor.

Bebeğin sağlığı ve gelişimini tamamlaması için gereken şartlar ancak 38-41 hafta sürecinde tamamlanıyor. Zaman gazeteine konuşan, Acıbadem Maslak Hastanesi Riskli Gebelikler Uzmanı Doç. Dr. İbrahim Bildirici, gebeliğin devamının riskli olabileceği durumlarda eğer bebeğin akciğerleri gelişmişse, doğurtma yönünde karar verdiklerini söylüyor. Dr. Bildirici’nin belirttiğine göre; planlı bir doğumun 39 hafta öncesinde güvenle gerçekleşebilmesi için amniyosentez ile akciğerlerin yeterince gelişmiş olduğunun ortaya konulması gerektiğini ifade ediyor.

Erken alınan bebeklerde en sık hızlı solunuma yol açan ‘yaş akciğer’ ya da ‘yenidoğanın geçici takipnesi’ görülebilir diyen Bildirici, bu durumda bebeğin 72 saat hastanede yatması gerektiğini, solunum desteğine ihtiyaç olabiliceğini, enfeksiyon riski, bazense ‘RDS’ denilen daha ciddi solunum sıkıntıları ortaya çıkabildiği ve yaşamsal risk gelişebildiğini belirtiyor. Dr. Bildirici’ye gör; bu bebeklerin yoğun bakım ünitelerinde özel tıbbi bakım gerektirmesi mali açıdan da sıkıntıya neden olabiliyor.

Sizin İçin Seçtiklerimiz