PASS Müdahale Programı-PREP Eğitimi

18. “PASS Müdahale Programı-PREP” Eğitimi

Psikolojik Danışmanlık, Psikoloji, Õzel Eğitim, Okul Õncesi Eğitim, Sınıf Õğretmenliği vb. alanlarda çalışan uzmanlara yönelik, öğrenme ve öğrenme sorunlarına yeni bir bilişsel yaklaşım getiren ve özel eğitime gereksinimi olan çocukların bireysel olarak ve sınıf ortamında desteklenmesini amaçlayan; “PASS Müdahale Programı-PREP” konulu eğitim verilecektir.

Õğrencilerin bilişsel performansını olumlu ya da olumsuz yönde etkileyebilen farklılıkların tanımlanması tüm eğitimsel çalışmalar için gereklidir. Bireyin öğrenme performansını etkileyen olumlu ya da olumsuz bireysel farklılıkların tanımlanması, özellikle özel eğitim çalışmalarının programlanmasında yol gösterici olacaktır. Bu amaçla; üstün yetenek, zihinsel engel, özel öğrenme güçlüğü, travmatik beyin hasarı ve ciddi duygusal güçlükleri olan çocuklarla yapılan çalışmalar vardır. Bu çalışmalar, öğrencilerle etkileşimde olan eğitimcilere ulaştırıldığında daha işlevsel olacaktır.

Õğrenmede yeni bilişsel yaklaşımlar ve bu yaklaşımlara dayanılarak geliştirilmiş olan bilişsel değerlendirme sisteminin tanıtımı hedeflenilmekte ve Nöropsikolojik temelli bir teori sunulmaktadır. Ayrıca öğrenmede etkin rolü olan bilişsel işlemler tanıtılmaktadır. Bu bilişsel işlemler:

Planlama, sorun çözme ve stratejik düşünme becerisi özellikle “Hiperaktivite ve Dikkat Eksikliği”nin tanımlanmasında “Planlama”ya dayalı bilişsel işlemlerin özellikleri.

Õğrenmede etkin rolü olan bir diğer bilişsel işlem: Dikkat ve bileşenleri, dikkat eksikliğinin değerlendirilmesi.

Õğrenmede üst düzey düşünme becerileri için tanımlanan bilişsel işlem: Eşzamanlı bilişsel işlemler, bu bilişsel işlemin bileşenlerinin tanımlanması (uzamsal ilişkiler, anlama ve muhakeme).

Hafızanın etkin kullanım alanı ile ilgili bilişsel işlem: Ardıl bilişsel işlemler olarak sıralanmaktadırlar.

Bu seminer programı ile; bilişsel işlem alanlarında performans kaybı olan, özel öğrenme güçlüğü olarak tanımlanan ve özel eğitime ihtiyacı olan çocukların (ADHD, Disleksi, Disgrafi, Diskalküli vb.) planlama ve stratejik düşünme becerileri ve dikkat performanslarını geliştirmeye yönelik çalışmalar ve etkinlik örnekleri, özel eğitime ihtiyacı olan çocukların; akademik alanlardaki becerilerinin geliştirilmesi için; analojik ve analitik düşünme, yaratıcılık performanslarını geliştirmeye yönelik etkinlik önerileri sunulacaktır.

Amaç: Akademik içerikli faaliyetlerde öğrenme güçlüğü yaşayan öğrencilerin, eğitimciler tarafından bilişsel, duyuşsal ve davranışsal açıdan desteklenmesini sağlayıcı faaliyetleri tanıtmak.
Hedef 1: Õğrenme problemi olan çocukların bilişsel, duyuşsal ve davranışsal özelliklerini tanımlayabilme
Hedef 2: Õğrenme problemleri ile ilgili bilişsel süreçlerin geliştirilmesi için etkinlik örnekleri hazırlayabilme
Hedef 3: Õğrenme problemlerinin azaltılabilmesi için akademik alanlarda etkinlik örnekleri hazırlayabilme
Hedef 4: Õğrenme problemlerinin azaltılabilmesi amacı ile söz konusu öğrencilerin davranışlarını düzenleyebilme.

Yukarıda sıralanan hedefleri gerçekleştirme amacı ile hazırlanan seminer programının, aşağıda belirtilen şekilde uygulanması önerilmektedir.
1. Oturum: Õğrenme problemi olan çocukların gelişimsel özelliklerinin nöropsikolojik açıdan değerlendirilmesi (Õğrenmenin nöropsikolojik temelleri)
2. Oturum: Õğrenme problemi olan çocukların bilişsel, duyuşsal ve davranışsal özellikleri
3. Oturum: Õzel eğitime ihtiyacı olan çocukların; dikkat, uyarılma ve dinleme becerileri için etkinlik örnekleri
4. Oturum: Õzel eğitime ihtiyacı olan çocukların; planlama ve stratejik düşünme becerileri için etkinlik örnekleri ile yaratıcılık ve problem çözme becerisinin bilişsel temelleri
5. Oturum: Eş zamanlı bilişsel davranışın tanımlanması ve öğrenme problemlerindeki rolü
6. Oturum: Õzel eğitime ihtiyacı olan çocukların; analojik ve analitik düşünme becerileri için etkinlik örnekleri ve eş zamanlı bilişsel davranışın geliştirilmesi
7. Oturum: Akademik problem alanlarından ardıl bilişsel işlemler ve öğrenme üzerindeki etkisi
8. Oturum: Õzel eğitime ihtiyacı olan çocukların; akademik alanlardaki becerilerinin geliştirilmesi için etkinlik örnekleri akademik problem alanlarının ardıl bilişsel davranışın geliştirilmesi

Eğitim süresi: 8 oturum. (Çarşamba günleri 18:30- 20: 30 arası)
Eğitim günleri: 6-13-20-27 Ocak, 3-10-17-24 Şubat
Eğitim ücreti: 8 oturum için toplam 700TL+KDV (Õdeme 2 taksitle yapılabilir.)

Ayrıntılı bilgi ve katılım için lütfen irtibat kurunuz.
Telefon: 0216 368 90 01 / 02 GSM: 0532 212 57 01
Faks: 0216 368 90 05
Altis Nöroloji ve Psikoloji Danışmanlık Merkezi

Adres: Bağdat Caddesi No: 176 Gürkan apt. Kat:1 Daire:5 Selamiçeşme Kadıköy / İSTANBUL
Telefon: +90 (0216) 368 90 01 +90 (216) 368 90 02 Faks: +90 (216) 368 90 05
E-posta: altis@altis.gen.tr Web: http://www.altis.gen.tr

Sizin İçin Seçtiklerimiz

3 Yorum

  1. 9 yaşınada disleksi bir oğlum var bu seminerlere katılmak bize yardımcı olurmu ? Anne olarak bu seminerlere katılma imkanı varmıdır ? yada ne önerirsiniiz
    Saygılar …

Comments are closed.