Parkinson Hastalığına Dikkat

Uzmanlar uyarıyor, parkinson hastalığının görülme yaşının 20’li yaşlara kadar düşebiliyor. Özellikle tarımsal ilaçların ve kuyu suyu kullanmanın parkinson riskini artırdığını belirten uzmanlar; hastalığın çok yavaş ilerlediği için belirtilerinin de fark edilemdiğine dikkat çekiyorlar. Hareketlerde yavaşlama, dinlenme halinde ellerde titreme, kaslarda sertlik ve denge bozukluğu ile ortaya çıkan parkinson, bilinenin aksine sadece yaşlılık hastalığı değil. Hastalığın başlangıç yaşı 20’lere kadar inebiliyor. Parkinson, nörolojik bir hastalık ve tedavi altına alınmadığında yaşam kalitesini düşürüyor. Çilek, yaban mersini ve elma gibi meyveler, içerdikleri bazı antioksidan maddeler nedeniyle erkeklerde Parkinson Hastalığı riski yüzde 40 oranında azalmakta. Bu besinlerin düzenli tüketilmesi gerekli. Egzersiz yapmak ta yanı şekilde beyin sağlığını koruyor.

Ülkemizde 100 bin civarında parkinson hastasının bulunduğu tahmin ediliyor. Bu rakamın 2030 yılında iki katına çıkacağı öngörülüyor. Türkiye’deki Parkinson hastalarının yüzde 60’ı, bu hastalığa yakalandığının farkında değil. Parkinson, kronik ilerleyici bir hareket hastalığı olup, hareketlerin kontrolü ve koordinasyonunda görevli dopamin kimyasal maddesini üreten hücrelerin yavaş yavaş ölmeye başlaması sonucu ortaya çıkmakta. Ülkemizde genç parkinson hasta sayısı oldukça fazla. Akraba evliliği nedeniyle genç yaşlarda genetik parkinson hastalığı yaygın. Tarımsal ilaçlara maruz kalma ve içme suyu için kuyu suyu kullanmanın hastalık riskini artırdığını söylüyor.

Parkinson Belirtileri neler?

Hastalığın belirtileri genellikle çok sinsi ve yavaş bir biçimde başlıyor. En sık rastlanılan belirti sadece bir elde başlayan ve istirahat halinde görülen titremedir. Kişi harekete başladığında veya dikkatini titreyen vücut bölgesine çevirdiğinde titreme azalır ya da kaybolur. Ancak yürürken tekrar belirginleşir. Hastalığın diğer belirtileri ise şöyle: El yazısında ani küçülme, koku duyusunda kayıp özellikle muz, turşu, meyan kökü gibi yiyeceklerin kokusunu alamama, derin uyku esnasında yatakta tekmeleme, vurma, yürürken kolları sallayamama, kabızlık, düşük tonlu konuşma…

Sizin İçin Seçtiklerimiz