Panik Atak Nedir?

Panik Atak Nedir? Panik atağın tedavisi var mıdır? Panik atak problemi ile cebelleşenlerin nelere dikkat etmesi gerektiği gibi konulara açıklık getiren bu yazıyı Panik Atak Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tanı ve Tedavisi bağlantısından okuyabilirsiniz.

Panik atak, fiziksel belirtiler (Çok şiddetli bir kalp atımı, sanki kalbiniz yerinden fırlayacakmış gibi, buna eşlik eden beyninde uğultu, basınç, sanki tansiyonu çok yükselmiş gibi bir duygu) sunan psikolojik sendrom olarak tanımlanabilir. Panik atak, problemi yaşayanların anlattıklarına göre sorun öyle kolay ve önemsenmeyecek düzeyde değildir. Düşüncelerde bulanıklaşma giderek büyüyen anksiyete (kaygı bozukluğu) benliği saran ölüm korkusu… Kişiye, işte sonum geldi dedirtecek bir ruh haliyle ona eşlik eden nefes düzensizliği ile başlayıp, şiddetlenen nöbet. Kişi, dilinin boğazına kaçtığını düşünür nefes alamaz (aslında alır) hale gelir. Yine bu durumdaki birey, bayılma hissi ile acil yardım arar. Ölüm korkusu da hissedebilir.

Panik atağın bazı belirtileri

Gerçek dışılık hissi (rüyada gibiyim), Hızlı nefes alıp verme, Bulanık Görme, Bulantı veya ishal, Mideye bir şey çöküyor hissi, Boğazda yumruk hissi, Ağız kuruluğu, Diz ve bacaklarda güçsüzlük veya esneklik, Baş dönmesi, sersemlik, göz kararması, Hızlı ve şiddetli kalp atışları, Avuç içlerinde terleme, Ellerde titreme, Her tarafta sıcaklık hissetmek ve İç titremesi, titreme duygusu gibi belirtiler..

Panik Atak sırasında Ne yapmak gereklidir?

Bir yere oturmak veya uzanmak… Kendi kendinize bunun sadece bir atak olduğunu, korkulacak bir durum olmadığını söyleyin ve atağın geçmesini bekleyin. Atak sırasında üzücü, heyecanlandırıcı tartışmalardan kaçının. Kafeinli içecekler, sigara ve alkol kullanımından uzak durun. Kendinizi kontrol etmeye çalışın. Atak sırasında derin nefes almayın, çünkü şikayetler artar. Nöbet geçene kadar bir torbaya soluk alıp verin.

kaynaklar:
1.http://www.destekegitimi.com/panik-atak-ozellikleri-ve-belirtileri.htm
2.http://www.pharmetic.org/bilgi-bankasi/panik-atak-ve-depresyon.pdf

Sizin İçin Seçtiklerimiz

3 Yorum

  1. Ben, toplum önünde konuşma yaparken çok heyecanlanıyorum. Elim ayağım birbirine karışıyor. Acaba ben de mi panik atak hastasıyım. Sizce ne yapmalıyım. Kaygı bozukluğu mu bendeki, ne önerirsiniz? Beyazegitim.comu devamlı takip ediyorum.

  2. bu panik atak sıkıntılı durum. Aman hocam dikkat etmek gerekiyor. Adamı alıp yerden yere de vurur, en üst seviyelere de getirebilir. Dikkatli olmak lazım…

Comments are closed.