Özel eğitim Okullarında Ek Ders Komedisi

Milli Eğitim Bakanlığı özel eğitim okullarındaki uygulamalarıyla şaşırtmaya devam ediyor. Önce özel uzamnlık ve deneyim gerektiren Zihinsel Engelliler Öğretmenliği için alan değişikliği yoluyla 4 bine yakın sınıf öğretmenini atadı. Sonra da farklı satatülerdeki özel eğitim okullarındaki uygulamaları birbirine karıştırdı. 4 + 4 + 4 ile birlikte 3 kademe eğitim kurumlarına dönüştürülen Özel eğitim okullarında akıllara ziyan bir uygulama başlattı.
Uygulamaya göre 1. 2. ve 3. kademe öğretmenliklerine zihinsel engelli öğretmenler giriyor. Buraya kadar normal. Normal olmayn ise 2. ve 3. kademe derslerine giren sınıf öğretmenleri haftada 35 saat derse girerken 1. kademe öğretmenleri 30 saat. Bu durumda 2. ve 3. kademe sınıf öğretmenleri haftada 5 saat ek ders ücreti fazla almaktalar. Bu ücret farklılığını şimdilik sadece 5. sınıfların öğretmenleri alıyorlar.

İlk başta bu normalmiş gibi geliyor ama 1. ve 2. kademe sınıf öğretmenleri aynı saatte okula gelip aynı saatte de okuldan çıkıyorlar. Çalışma saatleri de enterasan. Sabah 9 ile 15.10. Bu saatlerde teneffüs gibi lüksü olmayan zihinsel eneglliler sınıf öğretmenleri için bazı okul müdürlerinin işguzar tutumları da eklenince işler iyice karışıyor. Örneğin bazı okul müdürleri mesai saaatlerini isterseler 9-18 olarak değiştirebileceklerini bile söyleyebilme iradesine sahipler.

Kısa ve öz olarak belirtmek gerekirse:
Özel eğitim Okullarında Haksız uygulamaların önüne geçilmesi için bir çalışma yapılmalıdır.
1- Özel eğitim Okullarında görev yapan öğretmenler 1 den 8’e kadar aynı sınıfı götürmelidir. 3. kademe mevcudu az uygun şekilde görevlendirme yapılmalıdır.
2- Özel eğitim okullarında görev yapan tüm öğretmenler tek bir ek ders ücreti yönetmeliğine tabi olmalıdır.
3. Özel eğitim okullarında uzun süre görev yapmış olan öğretmenlerin alan değişiklikleri öncelikli olarak bulunduğu okulda yapılmalıdır. Kadrosu Özel eğitim okullarında olan sınıf öğretmenlerinin alan değişikliği yapılarak mağduriyetlerinin önüne geçilmelidir.
4. Otistikler için yapılan iş eğitim merkezleri yani 3. kademe sınıfları 4’er kişi olmalı ve 2 öğretmen girmelidir.
5. Özel eğitim okullarında görev yapan sınıf öğretmenlerinin tümüne zihinsel engelliler sınıf öğretmenliği lisans diploması vermek için uzaktan eğitim sistemi devreye sokulmalıdır.
6. Özel eğitrim okullarındaki spor salonları ve resim işlikleri çağdaş normlara getirilmelidir.

Sizin İçin Seçtiklerimiz