Okullarda 19 Mayıs Hazırlıkları Başladı

ATATÜRK’Ü ANMA VE GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KONUŞMASI ÖRNEĞİ

Okullarımızda 19 Mayıs coşkusu şimdiden başladı. 19 Mayıs hazırlıklarına beyazegitim.com olarak bir katkı da biz sunalım dedik. Her geçen gün yazı eklenmek üzere bir 19 Mayıs Dosyası oluşturmak istedik. İlk aşamada, 19 Mayıs’ta konuşma yapacak arkadaşlara örnek bir konuşma metni hazırladık.

Sayın Müdürüm, Saygıdeğer Öğretmen Arkadaşlarım, Cumhuriyetimizin güvencesi, vatan sevgisinin, düşünce özgürlüğünün en kıymetli temsilcisi sevgili Gençler ve çok değerli konuklar…

Bu gün yani 19 Mayıs 2011 Pazar günü “Ulusal Kurtuluş Savaşımızın” başlangıcının 94. yıl dönümüdür.
I. Dünya Savaşında yenik sayılmamız üzerine ülkemizin her köşesi düşmanlarca işgal edilmiş, ordularımız dağıtılmış, Türk Milletinin bağımsız yaşama hakkı elinden alınmıştır.
Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal Atatürk “Türk Milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir” diyerek, Kurtuluş mücadelesi için İstanbul’dan Bandırma Vapuruna binip “Ya İstiklal Ya Ölüm” parolasıyla Samsun’a geldiği gündür 19 Mayıs…

19 Mayıs 1919 günü başlatılan bağımsızlık savaşı, Türk Ulusu’nu uçurumun kenarından döndürmüştür. Atatürk, Samsun’a ayak basar basmaz düşüncelerinde olgunlaştırdığı, “ulus egemenliğine dayanan, tam bağımsız yeni bir Türk Devleti kurma” kararını aşama aşama hayata geçirmiştir.

Yüce Atatürk’ün doğum günü kabul ettiği 19 Mayıs, laik, demokratik, çağdaş, aydınlık Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına uzanan sürecin ilk adımı olmuştur 19 Mayıs bu yönüyle, Atatürk’ün ve Ulusumuzun yazgısının kesiştiği bir dönüm noktasıdır.

19 Mayıs’ta “Milletin istiklalini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır” diyen ruh vardır.
19 Mayıs’ta “Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür bölünemez” diyen inanç vardır.
19 Mayıs’ta “Egemenlik Kayıtsız şartsız milletindir” diyen güç vardır. Cumhuriyet vardır.

19 Mayısın ruhunda, ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyine ve onunda üzerine çıkarmayı, Atasına söz vermiş Türk Gençliği ! vardır. İşte bu sebeple Atatürk, Türkiye Cumhuriyetinin istikbalini, bu güzel vatanı, ay yıldızlı bayrağı ve bu büyük bayramı hiç tereddütsüz siz gençlere emanet etmiştir.

SEVGİLİ GENÇLER!
Güzel ülkemiz Türkiye’miz, yer altı ve yer üstü zenginlikleri, coğrafi konumu, enerji kaynakları, su potansiyeli, medeniyetler mozaiği olması sebebiyle düşmanlarımızın her zaman arzuladıkları ve kıskandıkları topraklar olmuştur.
Avrupa ve Asya’yı birleştiren Anadolu topraklarında güçlü devlet, lider ülke Türkiye’nin varlığı, bazı dış güçlerin çıkarlarına ters düştüğü için engel olunmak istenmektedir.

Bu nedenle, geleceğin dünyasında, milli değerlerine sahip çıkan, iyi eğitimli, karşılaştığı sorunları akıl, bilim ve uzlaşma ile çözebilen nesiller söz sahibi olacaktır.
Kuşkusuz bu süreçte en önemli görev ailelere ve biz eğitimcilere düşmektedir
Gençlerimizi anlamak için çaba gösterilmeliyiz, dayatmacı olmak yerine, onlara sevgiyle, hoşgörüyle yaklaşmalıyız. En değerli varlığımız olan gençleri, kendine güvenen, güçlü, yetenekli ve donanımlı olarak yarınlara hazırlayıp ülkemizin geleceğine Atatürk İlke ve İnkılapları doğrultusunda yön verilmelerini sağlamalıyız.

Bu güzel ve kutsal vatanı bize emanet eden ve aynı zamanda 126. doğum yılını idrak ettiğimiz Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi, saygı ve gönül borcuyla anıyor 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramınızı kutluyor, saygılarımı arz ediyorum.
Bayramınız Kutlu Olsun!

Sizin İçin Seçtiklerimiz