Okula Yeni Başlayan Çocuklarda Göz Sorunları

Göz bozuklukları, yeni başlayan eğitim öğretim yılında da dikkat edilmesi gereken sorunların başında geliyor. Uzmanlar, öğrencilerin okul yaşamlarını ciddi olarak etkileyen bu sorun konusnda, aileler ve öğretmeneleri uyarıyor. Okulda tahtayı, evde televizyonu yakına gelerek izlemeye çalışan, dikkati dağınık çocukların, göz hekimine yönlendirilmesi gerekiyor.

Çocuklarda görme bozuklukları erken saptanıp, düzeltilmediği takdirde, kalıcı görme bozukluğuna neden olduğu belirtiliyor. Uzmanlar göre çocukların ilk göz muayenesi, doğum sonrasından hemen sonra yapılması gerekiyor.

Deneyimli bir çocuk doktorunun, her iki göz bebeğinden yansıyan kırmızı reflenin eşit parlaklığa sahip olduğunu gözlemleyerek bir bebeğin gözlerinin sağlıklı olduğunu tespit edebileceğini belirten uzmanlar; 6. ve 12. aylardaki kontrollerde ise de genel sağlık muayenesinin bir parçası olarak göz kayması, göz kapağı düşüklüğü, göz yaşarması, fazla göz ovuşturma gibi bulguların varlığının değerlendirilebileceğini söylüyorlar.

Belirtilen ulgulardan herhangi biri ya da ailesinde özellikle anne, baba, kardeş veya birinci derece akrabalarında göz tembelliği, şaşılık, yüksek miyopi veya hipermetropi gibi yüksek kırma kusuru bulunan çocukların bir göz doktoruna yönlendirilmesinde yarar bulunmakta.

Çocuğun hiçbir şikayeti olmasa da her çocuk 3 yaşında mutlaka göz doktoru tarafından kırma kusuru, göz kayması, göz tembelliği açısından değerlendirilmelidir.

ÖĞRETMENLERE DÜŞEN BÜYÜK GÖREV

Okul çağına gelen çocukların göz muayenesinden geçirilmesi gerektiğini söyleyen doktorlar, bu çağlarda düzeltilen kırma kusurlarının çocuğun çevresiyle olan sosyal iletişiminin artmasına, derslerini iyi takip etmesine, öğrenme kapasitesinin ve arzusunun artmasına ve dolayısıyla iletişim ve öz güveni yüksek birey olarak gelişmesine yardımcı olacağını belirtiyorlar

Görme problemlerinde Erken Tanı Çok Önemli
Çocuklardaki görme kusurlarının saptanmasında en önemli görev anne-babalara, daha sonra ise öğretmenlere düşüyor. Televizyonu ya da tahtayı yakına gelerek izlemeye çalışan, dikkatini uzun süre toplayamayan, çevresinde bu yüzden daha ‘yaramaz’ olarak algılanan çocukların, özellikle göz muayenesi için bir göz doktoruna yönlendirilmesi gerkiyor.

Sizin İçin Seçtiklerimiz