Okul çağındaki çocuklarda kansızlık

Okul çağındaki çocukların yaklaşık yüzde 25’inde kansızlık görüldüğü belirtildi. Beslenme ve diyet uzmanlarına göre, öğrenci ve öğretmenlerin  sağlıklı beslenmeleri için  kahvaltı yapmaları şart. Uzmanlar, öğünler içerisinde kahvaltının en önemli olduğunu ve mutlaka alışkanlık edinilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Kısaca kahvaltı şart. Araştırmala, ülkemizdeki okul öncesi çocukların yüzde 15-17’sinde beslenme bozukluğu olduğunu gösteriyor.  Öğrencilerin yüzde 40’ının sabah kahvaltı yapmadığı biliniyor.

Günün büyük bölümünü okullarda geçiren öğrenci ve öğretmenlerin sağlıklı beslenme ile ilgili bilinçlendirilmesi ve eğitim verilmesi şart. Öğrenci ve öğretmenlere okullarda verilecek sağlıklı beslenme eğitimleri ile yeterli ve dengeli beslenme bilincinin kazandırılması hedeflenebilir.

Kahvaltının, kan şekeri olarak bilinen glikoz için kaynak oluşturmakta. Glikoz, beyin için tek enerji kaynağı. Bu nedenle kahvaltının önemini öğretmenlerin öğrencilereine kavratması çok önemli. Gece boyunca devam eden açlığın ardından kahvaltı öğününü atlamak, kan şekerinin düşmesine neden oluyor. Kan şekerinin düşmesi ile yüksek şeker, yağ içerikli besinleri yeme arzusu doğuyor. Bu da öğrenme ve konsantrasyon yeteneğinin azalmasına neden oluyor.

Kahvaltı yapan öğrencilerin konsantrasyon, öğrenme  yetenekleri daha yüksek olmakta.  Kahvaltının faydaları bununla bitmiyor. Anlama ve algılamaları artıyor,  sınıf içerisindeki başarıları ile problem çözmede de yeterlilik gösteriyorlar. Kahvaltı yapan insanlar, beslenme bozukluklarından oluşan hastalıklara daha az yakalanır. Kilo kontrolünü sağlamak kolaylaşır.

Sizin İçin Seçtiklerimiz