Öğretmenlikte Kariyer Basamakları

Öğretmenlikte kariyer basamakları Uygulamasının İşlerliği Nedir?

diye sorulması gereken, uygulamada, öğretmen,uzman öğretmen ve baş öğretmenin hiç bir ek görev veya eksik görev almadığını anlamak gerekmez mi? Bu gün sadece ek ders ücretini fazla alan uzman ve baş öğretmenlerin hangi fazla işi yaptığını, bu uzmanlık gerektiren durumun ne olduğunun muhasebesini yapmak gerekmez mi? Öğretmenlikteki kariyer basamakları uygulamasının içi boştur. Sadece ek ders fazla verilmektedir. Onun dışında yaptıkları iş aynıdır. Aynı saatte aynı işi yapmakta ve aynı sorumluluğa sahip olmaktadır. Eşit işe eşit ücret anlayışına kesinlikle terstiir. Bu nedenle Öğretmenlikte kariyer basamaklarına destek veren Eğitim sendikalarını samimi bulmak mümkün değilidr. Sadece sınavla alınan bir ünvan ve bu ünvanın iş, yetki ve görev farkı olmadan ücrete yansımasını anlayışla karşılamak mümkün değildir. Evet soralım bir kez daha. Öğretmenlikte Kariyer Basamakları uygulamsı Şart mı?

Sınava Gir, kazan, maaşın fazla olsun!
MEB, eğitim sendikalarının desteğinin ne denli boş olduğunu anlayarak bu eşitsiliği giderecek doğru adımlar atmalıdır.
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, “öğretmen”, “uzman öğretmen” ve “başöğretmen” adlı 3 basamaklı yapının kesintiye uğradığını ancak bu sürecin yeniden işletilmesine yönelik düzenleme çalışmalarının sürdürüldüğünü ifade etti.  2006’da ilgili yasada yapılan değişiklik ile öğretmenlerin ek ders ücretlerinde yüzde 40 artış sağlandığını belirten Çubukçu, yatılı ve pansiyonlu okullar, özel eğitim okulları ve anaokullarında görevli yöneticilerin haftalık ek ders ücreti saatlerinde artış yapıldığını bildirdi.

Çubukçu, yarıyıl ve yaz tatilinde kurul ve komisyon üyeliği görevi bulunan öğretmenlere, her gün için 3 saat ek ders ücreti ödendiğini belirterek, öğretmenlerin resmi bayram tatillerinde ders ve ek ders görevlerini yapmış sayılmalarının sağlandığını kaydetti.

Öğretmenlikte “öğretmen”, “uzman öğretmen” ve “başöğretmen” adlarıyla 3 basamaklı bir yapının getirilerek, “uzman öğretmen” ve “başöğretmen” olanların ücretlerinin artırılmasının amaçlandığını ancak bu düzenlemeye ilişkin kanunun Anayasa Mahkemesince iptal edildiğini anımsatan Çubukçu, “Bu süreç geçici olarak kesintiye uğramış olmakla, sürecin yeniden işletilmesine yönelik düzenleme çalışmaları sürdürülmektedir” dedi.

Bakan Çubukçu, bakanlığa bağlı tüm resmi eğitim kurumlarında 566 bin 995’i kadrolu, 630 bin 249 öğretmenin görev yaptığını ifade ederek, ayrıca 2010-211 eğitim-öğretim yılı başında 77 bin 601 kişinin ek ders ücreti karşılığında geçici olarak görevlendirildiğini bildirdi. Nimet Çubukçu, 1 Ocak 2011 tarihi itibariyle, 9. derecenin 1. kademesinde yeni göreve başlayan kadrolu sınıf öğretmeninin maaşının bin 531 TL, ek ders ücretinin ise 438 TL olduğunu ifade etti.

Yeni göreve başlayan sözleşmeli sınıf öğretmeninin maaşının ise bin 525 TL olduğunu kaydeden Çubukçu, görevlendirilen bir öğretmenin ücretinin ise 813 TL olarak gerçekleştiğini belirtti.

Sizin İçin Seçtiklerimiz