ÖĞRETMENLERİN YABANCI DİL SORUNU ÇÖZÜLMELİDİR

ÖĞRETMENLERİN YABANCI DİL SORUNU ÇÖZÜLMELİDİR
Ülkemiz eğitim sorunları açısından en öncelikli çözüm gerekli alanıdır. Eğitim sorunlarının temelini de sanıldığı gibi öğrenci öğretmen ve okul odaklı merkezde aramak yeterli ve doğru değildir. Türkiye’deki eğitim sorunlarının bizati temelini YÖK oluşturmaktadır. Özerk olmayan, demokratik olmayan bir üniversite yapılandırmasının mezunlarının yaratıcı ve özgür fikirler üretmesini düşünmek saflık olur.  Cümlemizin başında belirttiğimiz, sorunun temeli idaredir anlamı veren ifade o kadar doğrudur ki Milli eğitimin yönetimsel kademelerinde kimin hangi uzmanlık alanıyla hangi şubenin, dairenin vs başında olduğunu öğrenmek yeterli gibi.. Daire çizmesini bilmeyen daire başkanları ifadesi bile bu acı gerçeğin kendisidir.

Yönetimin başındakiler, yöneticiler sorunu teşhis eden ve dillendiren ifadelerle sorunun parçası olmaktan kurtulamazlar. Sana bağlı birimlerdeki tüm sorunlar zamana ve mekana bağlı kalınmaksıızın sana aittir sayın yönetici.. Olası sorunları çözmek, oluşan sorunları engellemek için o göreve geldin ve bu görev karşılığı yurttaşların vergisi ile maaşını aldığını hiç unutma.

Gelelim ingilizce sorununa. Bu şekliyle ingilizce öğrenmek mümkün mü? İngilizce öğrenmenin geçerli yöntem ve tekniklerinin çağdaş uygulamalarla desteklenmesi ve müfredata eklenmesi için Milli eğitim Bakanımız ne yapıyor?

YÖK başkanı İHL ler dışında bir çaba içerisinde mi? Normal-düz liseler için kılını kımıldatacak bir yetkili var mı? Peki yaklaşık 10 yıldır bu koltuklarda oturan siyasal erke  eğitim sorunlarını arasıra anımsatacak eğitim sendikaları var mı?

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, öğrencilerin yabancı dil sorununun en çok düşündüğü konulardan biri olduğunu belirtmiş. Aman ne iyi! “Yabancı dilde, uzaktan eğitim yoluyla yardım alabileceklerini belirtmişler ve 2   ve iki firmayla anlaşmışlar. Sponsorluk anlaşmalarını da tamamlarsak önümüzdeki yıl bu programı öğrencilere vereceğiz” demiş.. E güzel ne diyelim, sanırım MEB in tüm kademelrinde olduğu gibi YÖK te de alınan önemli kararlarda kendi organlarından önce basına duyurulmuştur.

Acıdı arkadaşlar, yazıktır…. Bir yönetim organında hayati fikirlerin alınması önce kendi teşkilatına hiç değilse üst organlarına duyurulur. tartışılır ve işin uzmanlarının da oluru alınır. Eğer demokratik bir ülkeysen ve yapılanman, kurumların böyleyse…

Neyse Kocaman bir cümle:
ÖĞRETMENLERİN İNGİLİZCE SORUNU UZAKTAN EĞİTİM SİSTEMİYLE BİRAN ÖNCE ÇÖZÜLMELİDİR……………..

Sizin İçin Seçtiklerimiz