Öğretmenlere Yapılan Saldırıları Kınıyoruz!

Öğretmenlik mesleği dünyanın en zor mesleğidir. İnsana şekil vermek, insanı yönlendirmek ve insana rehber olmak çok zorlu zihinsel ve bedensel bir uğraş gerektirir. Biz öğretmenler zaman zaman öğrenci velilerinden şunu duyarız. “Hocam biz bu çocuğa bakamıyoruz, tahammül edemiyoruz ama sizde ne kadar sabır var. Doğrusu biz bir öğrenciyle ilgilenemiyorken siz 40 öğrenciyle uğraşıyorsunuz.” Bu ifadeler bizi öğretmen olarak önare etmez ama yaptığımız işin ne kadar zor olduğunu bir kez daha idrak ederiz.

Öğretmenlik Cazibe Kaynağı değil!
Son 10 yılda öğretmenlerin diğer memurlara göre ciddi ekonomik ve itibar kaybı oldu. Bu süreç içerisinde öğretmenler en üst düzey yetkililer tarafından defalarca zor durumda bırakıldı.  Bunları bir hatırlayalım. Milli Eğitim Bakanlığı ilk kez 2004 yılında, “Öğretmenlere bedava notebook!”  kampanyası şeklinde bir duyuru yaptı. Toplum, bunu böyle bildi oysaki öğretmenlere bedava laptopu bırakın cazip olmayan bir konfigrasyon ve ödeme planı ile ciddi mağduriyet yaşattı. Peki bu durumu halkımız biliyor mu? Hayır hayır!!! Öğretmen bedava laptop almadı üstelik pahalı aldı.
İkinci olarak öğretmenler uzman öğretmen, uzman olmayan öğretmen olarak ikiye ayrıldı. Bu öğretmenlere bir defa sınav yapıldı. Üstelik bütün öğretmenler bu sınava giremedi. Uzman olan öğretmenlerle uzman olmayan öğretmenler aynı şartlarda aynı mesaide aynı yetkiyle çalışmaya devam ederken uzman olan öğretmenlere yaklaşık 100 tl ücret fazla olarak ödenmekte. Bu uygulama bir daha yapılmadı. Ne sınav açıldı ne de iptal edildi.

Öğretmene Bedava Telefon Hattı!
Öğretmenlere dağıtılan 505 li hatlar 1 yıl sonra katmer katmer ceza, zam, kota aşımı gibi ücretlerle tam bir bela kaynağı oldu. Öğretmen hattını kapattı, başka hatlara geçti bir sürü karmaşaya bir sürü ıvır zıvır işlemle muhattap olmak zorunda kaldı.

Öğretmene 3 Ay Tatil
Bir kez bakan açıklama yaptı, öğretmenler 3 ay tatil yapıyor diye… Toplumda bu algı gelişti. Öğretmenlerin 2 ay tatil yaptığı ama bu tatilin tüm öğretmenler tarafından da yapılmadığı, hizmetiçi kurslarının yeterszliği vb konulardaki gerçeklik payı kimsenin dikkatini çekmedi!

Alo Öğretmen Şikayet Hattı!
Kutsal meslek öğretmenlik bu uygulamayla dibe vurdu. Öğretmenler kendi bakanları tarafından hedef gösterildi.

Öğretmenlere Saldırılar Arttı
Gün geçmiyor ki öğretmenler darp edilmesin, şiddete maruz kalmasın, tehdit edilmesin! Aşağılanmasın…
Bu gün 1 Mayıs 2012 Gazetelerde bir başlık daha:
Öğretmene döner bıçaklı saldırı!

Haberin kaynağını da yazalım da sonra belki bir yetkilinin dikkatini çeker de saldırganları en azından lütfen ayıplar!

Ömer Asım Yılmaz

Sizin İçin Seçtiklerimiz