Öğretmene ek göstergesi için kanun teklifi

Kamuda çalışan öğretmenlerin ekonomik kayıplarının ne kadar büyük olduğunu anlamak için yetkili sendikanın imza attığı toplu görüşme tutanağına ve dolar kuruna bakmak yeterli. O görüşmede hükümetin verdiği teklifin bile altında bir teklifle apar topar kapatan ve şu sıralar da milletvekilliği ile ödüllendirilen sendika başkanına soruyoruz. Sözleşmeye imza attığınızda bir öğretmenin maaşının 1100 dolar iken şimdi 850 $ bile olmadığını. Daha açık anlatalım isterseniz; sizin imza attığını dönemde dolar 1.75 iken şu anda 2.83 te… Madem meclistesiniz, hatanızı telafi için size işte bir şans… Bu soru aslında öğretmenlerden gelen çığlık… Öğretmen diyor ki polisler için verilen 3600 ek gösterge teklifi öğretmenler için neden sunulmuyor? Öğretmene 3600 Ek gösterge sözü verenler niye bu vaatlerini yerine getirmiyor? İlerlemiş yaşlarına rağmen düşük emeklilik maaşları yüzünden emekli olamayan öğretmenlerden nasıl bir performans bekleniyor? Sinop milletvekili polisler için 3660 ek gösterge teklifini meclise sunmuş. Öğretmene ek göstergesi için kanun teklifi verecek babayiğit yok mu?

Eğitim ki bir ülkenin geleceğidir, varlığıdır, varacağı son noktadır. Polisinden, askerine kadar, hakiminden doktoruna kadar, mebusundan cumhurbaşkanına kadar herkesin öğretmenlere borcu vardır. Öğretmen çalışsın, öğretmen kendini geliştirsin demek kolaylığını gösteren ME Bakanı neden sesini çıkartmıyor?

Sitemize günde onlarca mail geliyor, yorum ekleniyor. Aralarında kredi borçlarını ödeyemediği için icralık olan çaresiz kalan öğretmenler var. Bir çok emekli öğretmen, ek iş yapıyor. Öğretmene reva görülen bu ücret politikasından derhal vazgeçilmelidir.

Yetkili eğitim sendikası başta olmak üzere tüm eğitim sendikaları aralarındaki rekabeti, yandaş tavırları bırakıp öğretmenin yanında olmalıdır. Öğretmen sendikalarının görevi ne siyasi iktidarların yancısı, ne siyasi bir takım odakların arka bahçesi olmak değildir. Öğretmenlerin ağır ekonomik sıkıntılarına çözüm için ortak tutum geliştimek zorundadırlar.

BeyazEgitim.com olarak;
Ek göstergenin vakit geçirmeksizin 3600’a yükseltilmesini,
Uzman öğretmenlik kavramının tüm öğretmenleri kapsamasını,
Öğretmenlerin akademik gelişimleri için akademik programların verilmesini öneriyoruz…
Editör

Sizin İçin Seçtiklerimiz