ÖĞRETMEN İNTİHARLARI SARSIYOR!

KPSS bilançosu: 20. öğretmen de intihar etti

Ataması yapılmayan ve vekil öğretmenlik yapan Ali Kürklü girmiş olduğu bunalımdan dolayı intihar etti. KPSS’nin yaşamdan koparttığı 20. genç.
 
Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde ataması yapılmadığı için vekil öğretmenlik yapmak zorunda kalan Ali Kürklü 23 yaşındaydı. Tabancayla başına ateş ederek intihar etti. Yoksul, emekçi bir ailenin 10 çocuğundan birisi olan Ali Kürklü, KPSS’nin ve bizlere dayatılan geleceksizliğin yaşamdan koparttığı öğretmenlerin 20.’si

Ali’nin facebook profilinden yaptığı son paylaşımları:

“bozuk simit paralariyla cenneti satın almak”
“nişan yapacaktım hangi gün yapsam diyorum”

Osmaniye’nin Düziçi ilçesine bağlı, Güzelyurt Köyü İlköğretim Okulu’nda vekil öğretmenlik yapıyordu Ali Kürklü. Tıpkı, o da yüz binlerce ataması yapılmayan işsiz ve güvencesiz öğretmen gibi, atanmayı ve öğrencilerine kavuşmayı bekliyordu. Yüzbinlerce öğretmene dayatılan KPSS rezaletine karşı tek kişilik yürüttüğü mücadelede o da yenik düştü. Kendinden önceki 19 arkadaşı gibi.

Son girdiği KPSS’de atanabileceği bir puan almış ancak, sınavın iptali sonrasında yenilenmesinin ardından daha düşük bir puan almış ve atanamamıştı. Bir süredir bunalımda olduğunu söyleyen yakınları, bu nedenle intihar etmiş olabileceğini ifade ediyorlar.

Son olarak Uygar Şenocak ve daha önce de Fikret, İsmail, Kadir… öğretmenlerin intiharları ile intihar eden işsiz öğretmenlerin sayısı Ali Kürklü ile 20’ye ulaştı. Hepsini kesen ortak nokta; KPSS, işsizlik ve güvencesiz çalıştırma. Hepsinin ortak yönü de, yanlızlıkları, birbaşınalıkları…
20 genç insan evladının ölümlerinin sorumluları kim?

Yazının Orjinali:
http://egitimemekcileridernegi.org/haber/2058

Sizin İçin Seçtiklerimiz