Öğretmen Açığı Ne Kadar?

ÖĞRETMEN ATAMALARI VE İŞSİZ ÖĞRETMENLER
Aynı bakanlığa bağlı farklı kurumların öğretmen açığı rakamları birbirini tutmasa da, tüm kurum ve kişileri ile bir bütün olan sistemin net olduğu tek bir nokta var; o da bizlerin işsizliği ve geleceksizliğidir.
Öğretmen Açığı Ne Kadar?
Her öğretmen atama dönemi öncesinde biraz daha fazla gündem olan işsiz öğretmenler, yeni bir atama dönemi yaklaşırken yine gündemin ilk sıralarına yükseliyor. Ardı arkasına yapılan açıklamalarda; öğretmen açığı kah 72 bin oluyor, kah 133 bin. MEB’de çalışan ücretli öğretmen sayısının 61 bin 551( MEB’in illerden istediği bilgilerin sonucu gelmeden açıkladığı rakamdır), birleştirilmiş sınıflı binlerce okul, 50 ila 80 mevcutlu binlerce sınıf vs. olduğu bir ülkede telaffuz edilen rakamların gerçekliği bir kez daha ortaya çıkıyor.

MEB ve bağlı kurumlar, eğitim sendikaları ve diğer emek örgütlerince açıklanan rakamları abartılı bulurken, kendi rakamları ile yaşanan gerçekliği örtmek için elden ne geliyorsa yapmaya devam ediyorlar. Ancak hiçbir çaba; bunalım ve cinnetler yaşayan hatta intiharlara sürüklenen bir öğretmen kitlesinin yaşadığı hem de her yönüyle kitlesel ve de toplumsal bu sorunun üzerini örtmeye yetmiyor.

Yalan yanlış açıklamalar, umut tacirliği vs. taktikler sökmeyince de; “Öğretmen Olamayanlar Birliği…” ile başlayan cümlelerle öğretmenleri düşman bellemekten ve aba altından sopa göstermekten de geri durmuyorlar. İşsiz öğretmenlerin mücadelesinin her gündem oluşunda ya da ufacık bir kıpırdanmada ses tonu bir anda yükseliyor yüzbinlerce öğretmene meydan okunuyor. Bizleri işsizliğe, işgüvencesiz çalışmaya mahkum edenler, yok ve yük saymaya devam ediyorlar. Artık buna bir son verelim!

Yeni bir atama döneminin yaklaştığı bugün, bu açıklamalara, gerçeklerin gizlenmesine, bizlere meydan okunmasına izin verip, intihar edenler listesinde sıramızı mı bekleyeceğiz? Yoksa bu gidişata dur mu diyeceğiz?

Belirsiz bir zamana bırakılmış ve böyle giderse hiç gerçekleşmeyecek bir şeyin umutlarını KPSS kitaplarının başında, bir başımıza yaşamaya devam mı edeceğiz? Yoksa insanca çalışma, insanca yaşama hakkımızı mı savunacağız?

Bugün karşı karşıya olduğumuz ve cevaplamamız gereken soru budur. Bugün sayısı 327 bini bulan işsiz öğretmenler olarak fazla ve de güçlü olan biziz. Kişisel kurutuluşa sürüklenip boş bir hayalin peşine düşmek yerine, bir araya geldiğimizde neler başarabileceğimizi düşünmek tüm bu soruların cevabının ne kadar kolay olduğunu gösterecektir/göstermektedir.

Eğitim Emekçileri Derneği

Sizin İçin Seçtiklerimiz