NEDİR BU LOST

LOST OYUNCULARI…………………….. LOST NEDİR?
Televizyon bağımlılığı denilebilecek şekilde dizi tutkusu olanlar bir tarafa neredeyse hiç dizi izlemeyenlerin bile duyduğu bir sözcüktür, LOST. Lost asllında bir Amerikan yapımı televizyon dizisidir. Drama olduğu belirtilmektedir. Dizi Program, Sidney, Avustralya’dan Los Angeles, Amerika Birleşik Devletleri’ne uçan bir yolcu uçağının kaza yapması sonucu Güney Pasifik’te gizemli bir adaya düşen kazazedelerin öykülerini konu edinmektedir. Her bölüm tipik olarak adada geçen anaöykünün yanı sıra, bir karakterin yaşantısındaki bir başka noktaya ilişkin ikinci bir hikâyeye sahiptir, yine de diğer zaman ile ilgili olaylar düzeni bu formülü sonraki bölümlerde değiştirmektedir. İlk bölüm, ilk kez 22 Eylül 2004’te yayınlandı ve o tarihten itibaren toplam beş sezon gösterildi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde American Broadcasting Company (ABC) kanalında yayınlanan Lost dizisi, birçok ülkede bölgesel kanallarda yayınlanmaktadır.

Geniş ansambl oyuncu kadrosu ve Ohau, Hawaii’deki çekimlerin maliyeti nedeniyle Lost, televizyon tarihinin en pahalı dizilerinden biridir. Damon Lindelof, J. J. Abrams ve Jeffrey Lieber tarafından yaratıldı ve ABC Studios, Bad Robot Productions ile Grass Skirt Productions tarafından yapımı gerçekleştirildi. Dizinin tema müziği ise Michael Giacchino tarafından bestelendi. Lindelof, Abrams, Bryan Burk, Jack Bender, Edward Kitsis, Adam Horowitz, Jean Higgins, Elizabeth Sarnoff ve Carlton Cuse, Lost’un final sezonunun yönetici yapımcıları olarak teknik ekipte yer almaktadır.

Olumlu eleştiriler alan ve popüler bir başarı elde eden Lost, ilk yılından itibaren ABC’de yayınlanan her bölümü ortalama 16 milyon kişi tarafından seyredildi. 2005 Emmy Ödülleri’nde “en iyi drama dizisi” dalında,2005 Britanya Akademi Televizyon Ödülleri’nde “en iyi Amerikan ithalatı” dalında, 2006 Altın Küre Ödülleri’nde “en iyi drama” dalında, 2006 Screen Actors Guild Ödülleri’nde “en iyi drama dizisi” dalında ödüller alan dizi, birçok önemli endüstri ödülü kazandı. Sıkı hayran kitlesi elde etmesiyle diğer televizyon dizilerinde,reklamlarda, çizgi romanlarda, web çizgi romanlarında, komedi dergilerinde, bir video oyununda ve şarkı sözlerinde dizinin hikâyesine ya da bir unsuruna göndermeler yapılarak dizi Amerikan popüler kültürünün bir parçası haline geldi. Programın kurgusal evreni, bağlantılı romanlarda, forumlarda, video oyunlarında, alternatif reality oyunlarında, The Lost Experience ve Find 815’da araştırılmaktadır.

Lost, altıncı sezonunda 121. bölümüyle sona erecek ve final bölümü, 23 Mayıs 2010’da yayınlanacak Altıncı sezon, on sekiz bölümden oluşacak. Dizinin ilk dört sezonunun bölümleri Birleşik Devletler’de distribütörlüğü Disney-ABC Domestic Television tarafından yapılan G4 ve SyFy kanal gruplarında yayınlanmaktadır. ABC, Lost’un bir yan ürünü ihtimali üzerinde düşündü fakat sonra vazgeçti.

Lost Hakkında daha geniş bilgi almak için:
Kaynak:

Sizin İçin Seçtiklerimiz