NEDENSİZ BAŞ AĞRILARI ANİ HAVA DEĞİŞİM KAYNAKLI OLABİLİR

Başım ağrıyor, beynim zonkluyor gibi ifadeleri sık sıkı kullanırız. Çoğu zaman dayanılmaz başağrılarının kökenini anlamak için bir çok araştırmaya gerek duyulabilir. Uzmanlar bu ağrılların bir kısmının ani hava değişimlerinden kaynaklanabileceğini belirtiyorlar. Basınç, ısı, nem ve rüzgâr gibi tek bir hava özelliğinin ani değişimi veya bu özelliklerinden birkaçının birlikte ani değişimi, baş ağrılarını başlatabiliyor.

Uzmanlar, hava şartlarının baş ağrısını ve migreni tetikleyen pek çok çevresel faktörden birisi olduğunu söylüyorlar. Stres de baş ağrısının ve migrenin en yaygın tetikleyici ve başlatıcı faktörü olduğu biliniyor. Hava basıncında ani düşme, bulutların kalınlaşması, nem artışı, ısıdaki değişimler ve rüzgârın şiddetlenmesi, diğer hava özelliklerinden daha çok migren ataklarını tetiklemekte ve var olan ağrıyı kötüleştirmekte. Yüksek hava basıncı ile birlikte olan kuru bir hava ve parlak güneş ışığı ise baş ağrısını yatıştırabilmekte….

Uzmanlar, insanlarda kemiklerin aralarında “sinüs” denilen hava boşlukları olduğunu, havanın barometrik basıncı düştüğünde, sinüs içindeki havanın genişlediğini ve burun boşluğuna açılan küçük kanallarla fazla miktarın boşaltıldığını belirtiyor.  Eğer kanallarda soğuk algınlığı gibi bir nedenle tıkanıklık varsa, sinüs içindeki basınç ağrı oluşturacak kadar artmakta ve baş ağrısı veya migreni tetikleyebilmekte.  Ayrıca ‘Hastalık rüzgârı’ diye adlandırılan rüzgarın, bazı insanlarda migreni ve başağrısını başlatabildiği ; uğuldayan rüzgâr ve bu rüzgârda tıkırdayan pencereler sinirleri ayaklandırabililmakte. Ilık, sıcak ve çok kuru dağ ve çöl rüzgârları, ağız ve burun boşluğundaki ıslak yüzeyleri kurutup, hava yollarını uyarmakta ve böylece başağrısı ve migren tetikleyebiilmektedir.

Baş ağrısından korunmak için ne yapmalı?

Baş ağrılarını kısmen de olsa kontrol altına almak için; uyku düzenine, sağlıklı beslenmeye, stresten uzak kalmaya, egzersiz yapmaya, alkol ve sigaradan uzak durmaya dikkat edilmelidir. Ayrıca ağrıyı oluşturan tetikleyici faktör tespit edilebiliyorsa bunlara maruz kalmamak gerekir. Örneğin ıslak saç ağrı nedeni oluyorsa, banyo sonrası saçı iyice kurutmak gerekir. Hava şartlarını değiştirmek mümkün değildir; fakat olumsuz etkileri azaltılmaya çalışılabilir. Ortamın ısısını ve nemi ayarlamak, rüzgâra maruz kalmamaya çalışmak önemlidir.

Sizin İçin Seçtiklerimiz