NASIR HAKKINDA BİLGİLER

“Hiçbir şeyden çekmedi dünyada
Nasırdan çektiği kadar “


diye başlayan Unutulmaz bir Orhan Veli şiiri vardır. Şiirin adı KİTABE-İ SENG-İ MEZAR. Evet, büyük şairimizin şiirinde de geçen nasır, ellerde ve ayaklarda oluşan derinin kalınlaşmış ve sertleşmiş halidir. Nasır genellikle derinin en az 0.5 cm genişlikte kalınlaşmış yumrular şeklindedirler. De­ğişik şekil ve büyüklükte olabilir. Nasır derinin kendini koruması sonucunda olu­şur. Eğer kişiye bir rahatsızlık veriyorsa tedavi edilmelidir. Bir çok insanda sür­tünmeyi veya basıncı engellemek nasırların oluşmasını da engelleyecektir.
Kendinize iyi uyan ayakkabıyı giymelisiniz. Başparmak için yeteri kadar yer olmalıdır. Ayaklarınızı vuran herhangi bir yer için satıcı, ayakkabınızı geniş­letmelidir. Eğer ayakkabı sürtünme yapıyorsa topuğunuzun altına koruyucu ped koymalısınız. Ayakkabıyı giyerken nasırı yumuşatmak için her yerde sa­tılan ilaçları kullanabilirsiniz.
El araçları kullanırken pedli eldivenler giymelisiniz, araçları kullanırken de ar­an üzerini bir parça bez ile sarınız.
Ponza taşı ile sürtüp kalınlaşmış derinizi inceltebilirsiniz. Eğer diabet hastalı­ğı veya damarla ilgili bir hastalık varsa bu tavsiyeye uymayınız.

Her yerde satılan şahsilik asit içeren ilaçlar kullanarak nasırı eritebilirsiniz. Bunlar kollodion adı verilen disk şeklindeki pedlerdir.
Nasırları keskin bir aletle kesmemeli veya tıraş etmemelisiniz.
Eğer bir nasır ağrılı veya yangı olursa sağlık kuruluşuna başvurunuz. Çalışmalar kepeği, maya benzeri mikroorganizmaların yaptığını göstermiştir.

Sizin İçin Seçtiklerimiz