Namaz Vakitleri Uygulaması

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yeni hazırlanan namaz vakitleri uygulaması, tüm akıllı cihazlarla birlikte Windows mobil, Symbian ve Java destekli cihazlarda da kullanılabilecek. Uygulama, dünyanın her yerinden günlük, haftalık ve aylık olarak ezan vakitleri ve namaza kalan süreyi gösterecek. Kullanıcılar, vakitlerden ezan dinleyerek haberdar olabilecek ve dünyanın her yerinde kıbleyi tespit edebilecek. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından sunulacak bu uygulamada ezan, günün 5 vaktinde farklı makamlarda okunacak. Ezanın yanı sıra Mekke ve Medine ezanı ile ezan sonrası okunan dua da yer alıyor.

Diyanet’in yeni uygulamasına ”http://www.diyanet.gov.tr/mobilhizmetler” adresinden, IOS ve android platformlardan erişilebiliyor. Uygulama ayrıca, yeni nesil cep telefonlarıyla yakın zamanda afiş ve bilboardlarda da yer alacak karekod okutularak internetten de indirilebilecek.
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 1972 yılından beri hazırladığı ”Diyanet takvimi” de artık başkanlığın web sitesinden görülebilecek. Sitedeki takvim bölümüne girildiğinde yurt içinde 37, yurt dışında da 47 ülke ve 343 şehri kapsayan 15 bölgeyi içeren toplam 52 bölge için hazırlanan takvime ulaşılabiliyor. Takvim bölümünde ayrıca ”takvim arka yazı” bölümü ve çocuklar için hazırlanan interaktif takvim de bulunuyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı Bilgi Yönetim ve İletişim Daire Başkanlığı’nca hazırlanan ”Kur’an-ı Kerim ve Meali” ile çocuklara yönelik ”Kur’an’dan sureler” adlı uygulamalar da yakın bir süre sonra mobil cihazlara indirilebilecek.

Sizin İçin Seçtiklerimiz