MESLEK SAHİBİ OLMAK

KİM NE İŞ YAPAR?
Okul yaşantısını tamamlayan birylerin bir iş bulması veya kendine bir iş yeri kurması gereklidir. Zira beslenmek ve barınmak, sağlık hizmetlerinden yararlanmak ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamak için para kazanması zorunludur. Başka kuruluşlarda mesleğinize uygun bir iş bulma umudunuz varsa bu konuda fazlaca yapacak bir şeyiniz yok. İnsanlar ne iş kuracakları fikrini netleştirmeden önce hangi işi en kolay ve severek yapabileceklerine karar vermelidir. Bu işi kendisi kuracaksa, kuruluş maliyetlerini, pazarını(hedef kitlesini) iyi araştırması gereklidir. Lafın özü, iş kurar trafikte araç sollamaya benzer. Emin değilseniz yani önünüzü göremiyorsanız sollama yapmayıKural bu. Bir çok meslek; örneğin, tıp doktorluğu, mühendislik,
öğretmenlik,avukatlık gibi üniversite eğitimi gerektiren alanlar hakkında bilginiz zaten okul yıllarında oluştu. Bununla birlikte bu yazımızda, kendi işinizi kuracaksanız, neler yapılabilir ve hangi faliyetleri yürütebilirsiniz örneklerle açıklayalım.

AKTARİYE VE KURUYEMİŞ İŞİ: Çeşitli kuruyemiş ürünlerinin toptan ve perakende alımı satımı,imalatı ile ithalat ve ihracatını yapar. Çeşitli baharat ve aktariye ürünlerinin alım satımı, ihracat ve ithalatı ile pazarlamasını yapar. Yurt içinde ve yurt dışında Çeşitli şifalı bitkilerin alımı, satımı, pazarlaması ve dağıtımını yapar. Her nevi çekirdek, çiğ kahvenin, granül kahvenin, kakao ve kahve kremalarının, her nevi çayın ithalat, ihracat ve ticaretini yapar. Çekirdek kahvenin makinelerde kavrulma işlemlerinin yapılması, kavrulmuş kahvelerin değirmenlerde çekilmesi ve toz haline getirilmesi, ambalajlanması işlemlerini yapar.
AYAKKABI İŞİ
Çeşitli kadın, erkek ve çocuk ayakkabıları, botları, çizmeleri, terlikleri ve benzeri mamulleri üretir,ürettirir, alıp
satar, pazarlar, ithal ve ihraç eder, bu amaçla yurt içinde ve yurt dışında sınai ve ticari tesisler kurar.
Her nevi ayakkabı, terlik yapımında kullanılan poliüretan, PVC taban ve kalıplarının imalatını, alımını, satımını, ithalatını ve ihracatını yapar ve yaptırır.Çeşitli kadın ve erkek çantası, cüzdanı, portföyü ve kemerinin üretimi, pazarlaması, ithalatı ve ihracatını yapar. Her nevi ayakkabı tabanı, kösele, lastik, plastik, kauçuk ve ayakkabılarda kullanılan her çeşit astarlık ber, astarlık deri yapıştırıcılar, aksesuar, toka, bağ vb. fort, bombe, tela gibi malzemeler ökçeler, ökçe kalıpları, vardelaların imalatı, ithalatı, ihracatı, dahili ticareti yapar.
BAHÇE KÜLTÜRLERİ İŞLERİ
Seralar kurar bu seralarda çiçek soğanları, çiçekler ve Çeşitli süs bitkileri yetiştirir. Fide, fidan, tohum, yem ve katkı maddelerinin üretimini yapar.Toprak alım ve satımını yapar. Yurt içinde ve yurt dışında bahçe dizaynı ile ilgili olarak peyzaj çalışmaları yapar, yaptırır. Bu konuda kullanılan malzemelerin alım, satımı, ithalat ve ihracatını yapar ve düzenleme kapsamı içinde proje hazırlamak, hazırlatmak, etüd yapar, yaptırır, danışmanlık hizmeti verir.
BAYINDIRLIK MÜTEAHHİTLERİ NE İŞ YAPAR?
Yurt içinde ve yurt dışında genel katma ve özel bütçeler kapsamındaki bütün daire, müessese ve kurumların yer altı ve yer üstü Çeşitli bayındırlık hizmetleri, karayolu, demiryolu kanal, köprü, tünel, menfez, liman, rıhtım, havuz, baraj, istinat duvarı, akarsu düzenlemesi, sulama tesisi inşaatlarını yapar.Şirket yurt içi ve yurt dışı yol, köprü, baraj, liman, okul, toplu konut ve hastane gibi bayındırlık tesisleri ile sınai ve turistik inşaat taahhüdünde bulunabilir. Çeşitli katı atık yönetimi, geri kazanım konularında projeler hazırlamak, işletilmesi, bakım ve onarımını yapar. Atıklardan alternatif ısıtma ve soğutma teknolojileri ve alternatif su elde etme teknolojileri geliştirilmesi, tesisler kurulması, projelendirme ve işletilmesi işlerini yapar.
BİLGİSAYAR,BÜRO MAKİNELERİ VE KIRTASİYE İŞİ
Çeşitli marka bilgisayar ve bilgisayar donanımının ithalatı, ihracatı ve dahili ticaretini, tüm bilgisayar ve ve yan donanımları, birimleri mikrofilm faksim ile bunlar gibi tüm bilişim sistemleri ,endüstriyel büro otomasyon, tüm yazılım ve donanım faaliyetleri servis büro hizmetleriverir. internet üzerinden Çeşitli bilgi, ses ve görüntü hizmeti verir, web sitesi hazırlamak, hazırlatmak ve internet servis sağlayıcılığı yapar. Çeşitli marka bilgisayar ve alt mikro işlemcileri ile bilgi kaydedici, saklayıcı, yazıcı, çizici, iletici, gösterici, tahvil edici, yorumlayıcı cihaz aksesuar donanım ünite parça ve yedek parçaları imali, montajı, servisi, dahili ve harici ticareti, eğitimi.
Ticari amaçlı bilgi işlem merkezleri kurar, bu merkezlerin yurtiçi ve yurtdışı data şebekeleri ile irtibatını sağlar.
Veri hazırlama, onarma, düzenleme işlemleri veya hizmetlerini yapar, satar, yada bunları kiraya verir, internet üzerinde yayınlar. Çeşitli bilgisayar sistemleri, yazılım ve donanım destek ve danışmanlık hizmetlerini sağlar. Bilgisayar programlarının ve bilgisayar kontrolü sistemlerin alımı, satımı, pazarlaması, imali, montajı, bakımı için gerekli ham mamul yarı mamul sistemlerinin ünitelerin parçaların ve yedeklerinin ve bunlara uygun Çeşitli bilgisayarlar ile kontrol edilebilecek ve gelecekte uygulanabilecek teknolojide imal edilmiş mamul ve yarı mamul parça sistem ve üniteler olarak alım satımı, ithal ve ihracı. Bilgisayar sistemlerinin kurulması ve bunun için Çeşitli elektrik elektronik donanım imal ve montajını yapar. Bilgisayar makineleri, donanımları, yazılımları ve sistemleri ile disk, disket, manyetik bant, dosya, kağıt, yazıcı şeridi, kartuş vb. bilgisayar tüketim malzemeleri ve bilgi teknolojilerini üretir, alır, satar, ithal ve ihraç eder. Kamu, özel ve tüzel kişilere bilgisayar yazılım ve donanım seçiminde fizibilite raporları hazırlar, mühendislik, müşavirlik, eğitim, destek ve servis hizmeti alır,verir. Kırtasiyelerde satılması mutad olan her nevi okul malzemesinin, iş yeri için gerekli faks, fotokopi makinesi, ozalit, teksir makineleri, hesap makinesi, yazar kasa, yazıcı ve benzeri gibi mekanik elektronik büro malzemelerinin alımı, satımı, kiralanması, tamir ve servis bakım işçiliğini yapar. Her derecede okulların ihtiyacı olan okul malzemelerini imal etmek, satar, bayiliğini yapar. Kurşun kalem, tükenmez kalem, dolma kalem, silgi, cetvel, pergel, ataç, uhu, mürekkep, şeffaf bant, koli bandı, pastel boya, kuru boya, sulu boya, keçeli kalem, raptiye, defter, cep ve not defterleri ve bilumum kırtasiye malzemelerinin alım satımı, ithali ihracı ve dahili ticaretini yapar.
BİLİMUM İPLİK İŞİ
Çeşitli endüstriyel dikiş ve sanayi iplikleri imalatı, alımı, satımı, ithalat ve ihracatını yapar.
Çeşitli pamuk ipliği ile tabii suni ve sentetik elyaftan mamul ve bunların karışımından meydana gelen ipliklerin, polyester suni ipek ipliklerin, yün ipliklerin, boyalı ipliklerin üretimi, bükümü, apresi, kasarı, empirmesi; çile, dantel yumağı, ağ ipliği üretimi bu ipliklerin sarılacağı ağaç, plastik veya karton masura, bobin ve makara imalatı, alımı, satımı, ithalatı ve ihracatı.
BİLİMUM KARA VE DENİZ MOTORLARI İŞİ
Kara, su ve deniz motorları, elektrik motorları, su pompaları ve bunlara ait yedek parça ve teferruatı ithalini , ihracını ve dahilini ticaretini yapar. Yerli ve yabancı gemi, tanker, şilep, koster, denizaltı, motor, tekne ve ticari amaçlı tüm deniz yük ve insan taşıtlarının mekanik elektrik, elektronik, elektromekanik ve bilumum teknik bakımlarını gerçekleştirmek için tersaneler, tamirhaneler, atölyeler, kızak ve çekek yerleri, kuru ve sabit havuzlar kurar. Bu araçların Çeşitli ikmali, donatılması, yük ve lömbo işlerini yapar.
Gemi acenteliği işleri, gemilere yakıt, kumanya ve malzeme ikmalleri yapar ve yaptırır.
Yatçılık işleri yapar, yat yaptırır, kiralar ve kiraya verir
BOYAHANE,ELBİSE TEMİZLEYİCİLERİ VE ÇAMAŞIRHANELERİN İŞİ
Her nevi tekstil ve tekstil ürünleri ile deri ürünleri, her nevi kumaş örme iplik elyaf Çeşitli iç ve dış giyim mamul ve
ham maddelerinin boyanması, yıkanması ve baskı işlemlerinin yapılması ve fason işçiliğinin dışarıya yaptırılması.
Çeşitli elbise, çamaşır, perde, halı, çarşaf, yorgan, masa örtüsü ve tekstil ürünlerinin kuru temizleme, yıkama, taşlama, boyama, ütüleme ve kolalanmasını yapar. Her cins giyim eşyalarına ait yakaların pres, ütü işçiliğini yapar, yaptırır, fason ütüsünü yapar, bunlara ait elyaf ve tamamlayıcı maddelerin kesimini, kalıplarını ve pres işlerini yapar. Çeşitli kuru temizleme, her nevi ütü ve paketleme işleri yapar. Çeşitli boya, apre, kasarlama, ütü, emprime tesislerinin kurulması ve işletilmesi. Çeşitli giyim eşyasının ilik, düğme işini yapar ve yaptırır.
Kuru temizleme ve yıkama işlerinin yapılabilmesi için kuru temizleme ve yıkama fabrikaları kurulması, kurdurulması, montajının yaptırılması.
CAM-AYNA İŞLERİ
Her nevi cam ve cam ürünleri, her kalınlık ve ebatta düz cam, ısı cam, telli, buzlu, renkli cam, pencere-vitrin camları, oto camları ve Çeşitli aynanın imalatı, alımı, satımı, ithalatı ve ihracatını yapar.
Çeşitli cam ve aynanın rodaj, bizote, kumlama, boyama, vitray ve cam süsleme işlerini yapar
CANLI HAYVAN İŞLERİ
Her çeşit canlı hayvan alımı, satımı, pazarlamasını, ithalat ve ihracatını yapar. Çeşitli eti yenebilir, canlı hayvanların usul ve esaslar dahilinde kesimi yapar.
Besicilik ve hayvan yetiştiriciliği yapar. Çeşitli besihane, kuluçhane, kesimhane, derihane, tabakhane, hayvani yağ eritme tesisi, buzhane ve soğukhava tesisleri, mezbaha, kiralayabilir ve işletebilir
DAYANIKLI TÜKETİM MALLARI İŞİ YAPMAK
Çeşitli elektrik ve elektronik ev aletleri; buzdolabı, bulaşık, çamaşır makineleri, triko ve nakış makineleri, teyp, radyo, televizyon, müzik seti, mutfak robotları,saç kurutma makinesi alım satım, tamiri, bakımı, bunlarla ilgili yedek parça aksamlarının ithalatı, ihracatı, toptan ve perakende alım satımı. Bu cihazların teknik servis bayiliklerini alır ve işletmek.

Sizin İçin Seçtiklerimiz

Yazar Hakkında: BeyazEgitim

1 Yorum

  1. Merhabalar;
    Ben kakao hakkında Ar_ge yapıyorum.Hem teknik hemde hammadde konusunda çok fazla bilgiye ulaşamadım.Amacım kakao çekirdeğini işleyip ülke ekonomisine katkıda bulunmak.Bu konuda destek ve önerilerinizi rica ederim
    İyi Günler

Comments are closed.