MAKYAJ YAPMA HAKKINDA BİLGİLER

MAKYAJ YAPARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR
Kadın ziyaretçilerimizden gelen yazı isteklerinin başında kozmetik ve de bakımla ilgili olanlar yoğunluk gösteriyor. Bilindiği gibi makyaj sadece kadınlar değil başta oyuncular olmak üzere sanatçılar tarafından da sık kullanılan bir uygulama. Genellikle topluluk karşısında olmak zorunda kalan her birey veya konuşmacı görüntüsüne dikkat etmek zorundadır. Kadınların güzellikleriyle göz kamaştırmak istemesi çok normal. Bunun için makyajın yeri çok önemli. Makyajı doğru yaptığuınıza emin değilseniz, yazımızını devamındaki önerilere kulak vermeniz faydalı olacaktır.
Makyajınızın kalıcı ve çok daha dikkat çekici olması için ilk olarak cildinizi kirden ve toksinlerden arındırmalısınız. Cilt tipinize uygun temizleyicilerle cildinizi yıkadıktan sonra uygun tonikle canlandırabilirsiniz. Ardından nemlendiricinizi ve göz kreminizi sürün. Kısa bir süre cildinizi bu şekilde dinlendirdikten sonra makyajınızı yapmaya başlayabilirsiniz.
1. adım: Kapatıcı sürmek
Gözaltı morlukları ve kırmızılıklardan kurtulmanın en kolay yolu kapatıcı kullanmak. Ten renginizden bir ton daha açık seçeceğiniz kapatıcıyı göz ve göz çevresine damla damla sürün. Fırça ya da parmak uçlarınızla kapatıcıyı yavaşça yayın. Kalıcı olması için, göz pınarınızdan başlayıp göz altına doğru sürün.
2. aşama: Fondöten sürmek
Fondöteninizi ten renginizden bir ton açık renklerde seçmelisiniz. Göz çevrenize sürdüğünüz kapatıcıya bulaştırmadan yüzünüzün yanak, alın, çene ve burun bölgelerine küçük parçalarda fondöteni sürün. Fondöten pamuğu veya parmak uçlarınızla cildinize iyice yayın. Cildinizin çevre kirliliğinden ve fondötenin yıpratıcı etkisinden minimum derecede etkilenmesi için, tercihinizi antioksidan ve E vitamini içeren ürünlerden yana yapabilirsiniz.

3. aşama: Pudralama ve allık kullanmak
Fondöteninizin gece boyu kalıcı olması ve cildinizin canlı görünebilmesi için mutlaka pudra kullanmalısınız. Allık fırçası yardımıyla süreceğiniz pudrayı yüzünüzün yanak, alın ve çene bölgelerine iyice yayın.

Elmacık kemiklerinizi belirginleştirmek için pudralama işlemi sonrasında elmacık kemiklerinin üzerine biraz allık sürebilirsiniz. Allık rengi konusunda tercihiniz şeftali ve pembe tonlarında olursa, cildiniz çok daha canlı görünür.
4. aşama: Göz makyajı
Göz kalemi: Göz kalemi kullanmak istiyorsanız, göz pınarından başlayarak kirpik diplerine doğru kalemi çekin ve gözünüzün bitiş çizgisine doğru çizgiyi biraz yukarı alın. Böylece gözleriniz daha çekik görünecektir. Gözlerinizin daha iri görünmesi ve makyajınızın dikkat çekici olması için gözünüzün alt kapağının içine de kalem çekebilirsiniz. Kirpiklerinizin kalın ve gür görünmesi için, kalem rengi tercihinizi siyahtan yana yapabilirsiniz.

Far: Koyu renkte bir kıyafet giyecekseniz, farınızın rengi dilediğiniz tonlarda olabilir. Hatta siyah bir elbiseye altın ve gümüş renkli ışıltılı tonlar çok yakışacaktır. Canlı tonlarda kıyafet seçimi yaptıysanız, göz makyajınız koyu olmalı. Farı göz kapağınızın diplerinden başlayarak sürün. Göz kapağının hemen üstüne ve kaşlarınızın altına sürmek için ışıltılı ve açık tonlar tercih edin. Gölgeleme işlemi için koyu tonlar kullanabilirsiniz.

Rimel: Uzun ve dolgun bir görünüme sahip olmak için, rimeli kirpiklerinizin alt kısmından başlayarak yukarı doğru sürün. Alt kirpiklerinize de bir parça rimel sürerek büyüleyici bakışlar elde edebilirsiniz. Koyu ve etkileyici bir göz makyajı için rimel rengi konusunda tercihinizi siyah ve lacivertten yana, ışıltılı kirpikler için de mürdüm rengi, gri ya da mordan yana yapabilirsiniz.

5. aşama: Dudak makyajı
Gece boyunca rujunuzun kalıcı olması için, sürmeden önce dudaklarınızı biraz pudralayın. Dudak kalemi kullanıyorsanız, ince bir çerçeve çekin. Ardından da rujunuzu sürün. Dudak kalemi dudaklarınızın daha dolgun ve pürüzsüz görünmesini sağlar.

Eğer fırça rujlardan kullanıyorsanız, dudak kalemine ihtiyacınız yok. Ayrıca fırça rujların normal rujlara göre çok daha kalıcı olduklarını unutmayın.

GECE MAKYAJININ PÜF NOKTALARI
Geceleri şık davetlere katılırken ya da eğlenceli bir akşam için hazırlanırken makyajınıza gündüz yaptığınızdan daha çok dikkat etmeniz gerekiyor.
 
Çünkü ışık ve kıyafet farklılığından dolayı, gece makyajında kullanılan renk ve ürünlerin de farklı olması şart.Gece makyajı yaparken olgun bir kadının kibar ve sade bir makyajla yılların izlerini uygun bir şekilde gizleyebilmesi önemli.
 
Gölge olarak kullanılan far, göz kenarından yukarı doğru çekilmeli. Böylece göz kenarındaki ince çizgiler gizlenmiş olur. Düşmüş göz kapakları ise gerginleştirilir. Allığı, elmacık kemiğinin üst kısmına uygulamak daha doğru olur. Fondöten kullanılıyor ise, çizgilerin yoğun olduğu kısımlara sürmemek en iyisi. Çünkü çizgilerin içine temas eden fondöten, hatları belginleştirir. Pigment lekeleri içinse kapatıcı uygulamalıyız.
 
Ciltlere göre renkler
 
Sarışınlar için kahve tonları, gri, elektrik mavisi renkleri; kızıllar için kahverengi, oranj, kiremit; esmerler için canlı yeşiller, buz mavisi ve kızıl kahveler önerilir. Esmer tenlerde ten renginin bir ton açığı fondöten kullanmak gerekli. Çok beyaz tenlerde ise tenin bir ton koyusu uygundur. Kırmızı yüzlüyseniz beş ağırlıklı fondöten tercih etmelisiniz.
 
Kara sarı olanlarda pembe ağırlıklı fondöten kullanılır. Kuru ciltlerde ise yoğun yağ ihtiva eden kozmetik ürünleri ile cilde nem ve parlaklık verilir. Normal ciltlerde gözenekler ufak ve kapalı olduğu için yağ oranı düşük kozmetik ürünleri kullanılmalı. Yağlı ve hassas ciltlerin bakımı zor olduğu için makyaj titiz bir ortamda yapılmalı. Makyajda, zemin fazla yağlı olmayacak şekilde dengelenmeli.
 
Parlak renkler kullanın
 
Gece makyajında dikkat edilecek bir diğer nokta ise suni ışığın renkleri solgunlaştırması. Bunun için parlak renkler kullanmak ve ışıltılı bir makyaj yapmak gerekli. Bu senenin gece makyajı renklerini genellersek, yaldızlı olmak şartıyla eflatun, mor, turuncu olarak söylenebilir. Koyu renkler kullanmaktan ise, gece makyajı yaparken mutlaka kaçınmalı.

Ortalama olarak altı farklı yüz tipi vardır. Acaba sizinki hangisi.Makyaj yapmak sanat işidir. Ortaya iyi bir sonuç çıkarabilmek için mutlaka bilinmesi gereken hususlar vardır. Bunların başında yüz şeklinizi tanımak gelir.
 YÜZ TİPİNE UYGUN MAKYAJ ÇEŞİTLERİ
Oval yüz
 
Oval yüz kusursuz yüz şekli olarak kabul edilir. Üç parça olarak ele alındığında, yanakların alna ve çeneye göre çok daha büyük olduğu görülür. Oranlara dikkat edildiği ve aşırıya kaçılmadığı sürece, bu yüze hemen hemen her türde makyaj gider.
 
Kare yüz
 
Keskin hatlara olan kare yüz derli toplu bir yüz tipidir. Yukarıdan aşağıya, alın, yanaklar ve çene olmak üzere üç bölümün hepsi de birbirine eşittir. Çene hatlarını yumuşatacak şekilde hafif ve dairesel hareketlerle makyaj uygulanmalıdır.
 
Kalp yüz
 
Kalp şeklinde ya da ters çevrilmiş üçgen şeklindeki yüzün büyük bölümünü alın oluşturur. Genel olarak, kenarlara doğru yumuşayan ve dikey çizgiler halinde uygulanan bir makyaj yüzün sönük kalan alt bölümünü dengelemeye yardımcı olur.

Sizin İçin Seçtiklerimiz