Krom eksikliği nasıl anlaşılır?

Krom eksikliği veya fazlalığı dikkat gerektiren konudur. Krom eksikliğinin zararları nelerdir, vücudun krom ihtiyacını karşılayan besin kaynakları nelerdir? Krom’ un Vücutta Kullanım Alanları
Krom İnsan Organizmasında Karbonhidrat Metabolizması İçin Önemlidir.
Kolesterol, yağ ve protein sentezi için hayati bir mineral olan krom, kan şekeri düzeyinin sabit kalmasını sağlar. Kromun osteoporozla savaşta ve yaşlanmayı geciktirmede etkili olduğu, ayrıca kas oluşumunu da desteklediği bilinmektedir. Ortalama bir diyet kromdan fakirdir. Şayet diyette eksik alınırsa eksikliği ortaya çıkabilir. Krom, damar sertliğine karşı koruyucu özelliğe sahiptir.
Krom Eksikliğinin Belirtileri – Krom Eksikliği Nasıl Anlaşılır
Krom Eksikliği Belirtileri yani krom eksikliği nasıl anlaşılır, sorusunun en çarpıcı cevabı kilo kaybıdır. Bununla birlikte Krom Eksikliğinin Belirtileri, periferim sinir hastalığına ve şeker hastalığı benzeri belirtileri gibidir. Kişide Krom Eksikliği var ise Konsantrasyon bozukluğu ve sinirlilik hali yaratır. Yorgunluk, huzursuzluk hali, şekere karşı tolerans bozukluğu, damar sertliği riskinde artış ve fazla kilo alımı gibi belirtileri de gösterebilir.
Tedavide Kullanım Alanları
Kolesterol ve trigliserit gibi kan yağlarında düşme, şeker toleransında düzelme görülmektedir. Şeker hastalarında ise insülin ihtiyacı azalmaktadır. Ani kilo kaybı, sinir uçları tahrişi ve kan şekeri düşüklüğü olanlarda tavsiye edilir. Özellikle premenstruasyon sendromu ve duygulanım bozukluklarında kullanılır. Atletlerin kas kütlesini geliştirilmesinde krom yararlıdır.
Krom İçeren Besin Kaynakları Nelerdir?
Krom ihtiyacını doğal yollardan karşılamak mümkündür. Bira ve bira mayasında, işlenmemiş pirinç, et, peynir ve hububatlarda bulunur. Dana karaciğeri ve bal, başlıca krom sağlayıcı gıdalardandır.
Krom Kullanımına Nelere Dikkat etmeli?
Krom kaynağı çoğunlukla bira mayasından elde edildiği için, alerjik durumlara hazırlıklı olmak gereklidir. Mayaya karşı bazı insanlarda alerjik yan etkilerin oluşabildiği gerçeği unutulmamalıdır. Özellikle diyabet olanların krom kullanımı doktor kontrolünde olmalıdır.
Krom’ un En İyi Alım Şekli / Krom Eksikliği Nasıl Giderilir – Krom Eksikliği Tedavisi
Sabahları kahvaltı ile birlikte alınması önerilir. Eğer kişide mayaya karşı duyarlılık yok ise, 2 kaşık bira mayasının yemeklere karıştırılması en iyi alım yoludur.

Sonuç: tüm sağlık sorunlarında olduğu gibi krom eksikliğinde de doktor kontrolü, bilgisi dahilinde davranış gereklidir. Gerek bizim sitemizde gerekse diğer sağlık sitelerinde belirtilen konular genel bilgi amaçlıdır.
Yazılanları lütfen tedavi amaçlı olarak algılamayınız.

Sizin İçin Seçtiklerimiz

1 Yorum

  1. Krom eksikliği nasıl anlaşılır yani tahlil mi yapılacak?
    Çocuklarda krom eksikliği nasıl anlaşılır
    Yetişkinlerde dikkat eksikliği krom eksikliğinden olur mu ve bu nasıl anlaşılır? Bu soruları da yanıtlarsınız, yararlı yazınız daha da değerli olacaktır. Teşekkürler.

Comments are closed.