Kolesterol Hakkında Kısa Yazı

Kolesterol, son yıllarda bütün dünyada konuşulan bir sağlık konusu oldu. En son Kolesterol ilaçları ile gündemde yer bulan bu sorun hakkında çok kaynak var. Kolesterol hastalığı, bu hastalığa sebep olan etkenler ve korunmak için dikkat edilmesi gerekenler hakkında araştırma yapın ama yine sağlık kurumlarını ve doktorların dediklerini dikkate alın. İnternette Kolesterol Hakkında Kısa Yazı bulup okumak yararlı olabilir ama tedavi ve tanı için mutlaka tıbbi kontrole gitmek şarttır.
Kolesterol, vücut dokularındaki hücre zarlarında bulunan ve kan plazmasında taşınan bir sterol, yani bir steroid ve alkol birleşimidir. Daha düşük miktarlarda bitkilerde de bulunur. İlk defa 1754’te safra taşlarında kolesterol bulunduğu için bu maddenin ismi Yunanca chole- (safra) ve steros (katı) sözcükleri ile kimyadaki -ol ekinden türetilmiştir. Özellikle hayvansal gıdalarda bulunan kolesterolün az bir kısmı gıda kaynaklıdır; kolesterolün çoğu vücut tarafından sentezlenir. Vücudun her hücresinde bulunmakla birlikte, onun sentezlendiği veya hücre zarlarının daha çok olduğu organ ve dokularda, örneğin karaciğer, omurilik ve beyinde, ayrıca ateromlarda, kolesterolun yoğunluğu daha yüksektir. Kolesterol eğer kanda normalden fazla bulunursa, damarlarda birikerek damar sertleşmesine neden olur. Bazen de safra pigmentleri ile birleşerek safra taşlarının oluşumunda rol oynar.

İnsan vücudu, kolesterolü kullanarak hormonlar, D vitamini ve yağları sindiren safra asitlerini üretir. Bu işlemler için kanda çok az miktarda kolesterol bulunması yeterlidir.
Eğer kanda fazla miktarda kolesterol varsa kan damarlarında birikir ve sertleşmeye ve daralmaya yol açar. Aterosklerozda damar duvarında biriken tek madde kolesterol değildir; akyuvarlar, kan pıhtısı, kalsiyum gibi maddeler de birikir. Halk arasında damar sertliği, damar kireçlenmesi olarak bilinir. Yüksek kan kolesterolünün zararlarından bahsedilirken söz konusu olan “kötü kolesterol”, yani düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) tarafından taşınan kolesterol düzeyidir. Yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) tarafından taşınan kolesterola “iyi kolesterol” denir.

Kolesterol hastalığı Etkenler:
Kolesterolü azaltmak için kişilerin yaşam tarzlarında değişiklik yapmaları gerekir. Amerikan Millî Kolesterol Eğitim Programı’nın bu konuda yaptığı öneriler şöyledir:
Kolesterol ve Diyet
Kalp hastası olmayan bir kişide yüksek kolesterol bulunduğu zaman doktorlar hastayı genelde Amerikan Kardiyoloji Derneği’nin önerdiği “Birinci Adım” diyetine başlatır. Bu programda hasta günlük kalori gereksiniminin % 8-10’unu doymuş yağlardan, %30’dan azını yağlardan almalı, besin yoluyla günde 300 mg’dan fazla kolesterol almamalı ve sağlıklı bir kiloda kalmasına yetecek kaloriden fazlasını almamalıdır. Eğer bu diyet programı kolesterol düzeylerinin inmesini sağlamazsa doktorlar “İkinci Adım” rejimi uygular; doymuş yağ miktarı toplam kalorinin %7’sinin altına, kolesterol da 200 mg’ın altına indirilir. “İkinci Adım” diyeti kalp hastalarına da uygulanır. Kolesterol düşürücü diyete başladıktan birkaç hafta sonra kolesterol seviyelerinin düşmesi gerekir. Diyet yoluyla zaman içinde toplam kolesterol rakamları 10-50 mg/dL kadar düşebilir.

Sizin İçin Seçtiklerimiz

2 Yorum

  1. Benim total Kolesterol 320 çıktı. Sizce çok mu? Boyum 170 kilom ise 85. Doktor egzersiz yaparak indirmeyi deneyelim. Eğer olmazssa ilaç başlamak şart dedi. İlaç kullanmak istemiyorum. Sizce en iyi Kolesterol diyeti nedir?

  2. Kolesterol Hakkında Kısa Yazı hazırladığınız için teşekkür ederim. Çok faydalı biz yazı oldu.

Comments are closed.